O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Niespodziewany wpis Donalda Trumpa o Karolu Nawrockim. „Wygrał wybory, bo naprawdę kocha Polaków”

Wspaniała wygrana Karola Nawrockiego w Polsce, będzie świetnym prezydentem - napisał w czwartek prezydent USA Donald Trump na swojej platformie społecznościowej Truth Social. Wyraził przekonanie, że Nawrocki wygrał wybory prezydenckie w Polsce, bo „naprawdę kocha Polaków”.

Prezydent elekt Karol Nawrocki i prezydent USA Donald Trump. Fot. X/White House
Prezydent elekt Karol Nawrocki i prezydent USA Donald Trump. Fot. X/White House

To „takie wspaniałe zwycięstwo Karola Nawrockiego w Polsce. Będzie świetnym prezydentem! Wygrał, bo naprawdę kocha Polaków” - napisał Trump na Truth Social.

Ponadto prezydent USA udostępnił nagranie z sobotnich antyimigranckich demonstracji pod hasłem „Stop imigracji!”, zorganizowanych w wielu polskich miastach przez Konfederację.

Więcej

Prezydent elekt Karol Nawrocki z żoną Martą. Fot. PAP/	Leszek Szymański
Prezydent elekt Karol Nawrocki z żoną Martą. Fot. PAP/ Leszek Szymański

Karol Nawrocki odpowiedział na gratulacje prezydenta USA

Wideo pochodzi z aplikacji TikTok. Narrator, który podziwia mobilizację społeczeństwa, zadaje pytanie, czy podobna inicjatywa byłaby możliwa w Wielkiej Brytanii. Do nagrania dołączone jest pytanie: „Czy Polska daje przykład Europie?”.

W czwartek nad ranem czasu polskiego Trump, również na swoim koncie na Truth Social, udostępnił nagranie z wiecu podczas kampanii wyborczej w Zabrzu, gdzie do Nawrockiego dołączył kandydat na prezydenta Rumunii, George Simion. Na wideo podpiętym do udostępnionego posta widać tłum zwolenników Nawrockiego i Simiona, skandujący: „Donald Trump!”.

Karol Nawrocki złoży przysięgę prezydencką

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zwołał na 6 sierpnia posiedzenia Zgromadzenia Narodowego. Nawrocki złoży wówczas przysięgę prezydencką.

1 czerwca, w drugiej turze wyborów prezydenckich, popierany przez PiS Nawrocki, zdobywając 50,89 proc. głosów, pokonał kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, który uzyskał 49,11-procentowe poparcie.

Centrowy burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał 18 maja drugą turę wyborów prezydenckich w Rumunii, zdobywając 53,6 proc. głosów. Lider skrajnie prawicowej partii AUR George Simion, który w pierwszej turze, 4 maja, zdobył najwięcej głosów, uzyskał w drugiej turze 46,4 proc. poparcia. (PAP)

awm/ szm/ lm/gn/

Zobacz także

  • IPN ogłosił nazwiska 18 ofiar komunistycznego i niemieckiego terroru. Fot. PAP/	Marian Zubrzycki
    IPN ogłosił nazwiska 18 ofiar komunistycznego i niemieckiego terroru. Fot. PAP/ Marian Zubrzycki

    IPN ogłosił nazwiska 18 ofiar komunistycznego i niemieckiego terroru. Prezydent Duda: pochylamy głowy przed ich heroicznym patriotyzmem

  • Zbigniew Bogucki. Fot. PAP/	Tomasz Gzell
    Zbigniew Bogucki. Fot. PAP/ Tomasz Gzell

    Zbigniew Bogucki: współpraca z obecnym rządem pewnie nie będzie łatwa

  • Prezydent elekt Karol Nawrocki. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Prezydent elekt Karol Nawrocki. Fot. PAP/Leszek Szymański

    W ciągu kilku dni prezydent elekt przedstawi skład swojej kancelarii

  • Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/	Łukasz Gągulski
    Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/ Łukasz Gągulski

    Kosiniak-Kamysz: rolą PSL - połączenie Polaków, którzy zagłosowali na Nawrockiego i na Trzaskowskiego

Serwisy ogólnodostępne PAP