O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Owca: Kraków nie powinien przywiązywać się do obietnic rządu ws. finansowania metra

Współprzewodnicząca Partii Razem, kandydatka na prezydenta Krakowa Aleksandra Owca oceniła w Studio PAP, że miasto nie powinno przywiązywać się do obietnic rządu ws. finansowania budowy metra. Pytana, czy Razem zmieni statut tak, by Adrian Zandberg mógł ponownie zostać szefem partii, nie zaprzeczyła.

W referendum, które odbyło się 24 maja z urzędu prezydenta Krakowa odwołany został Aleksander Miszalski (KO). Za odwołaniem go zagłosowało 171 581 mieszkańców. Rada Miasta Krakowa nie została odwołana z powodu braku wystarczającej frekwencji. Wynik referendum oznacza przedterminowe wybory prezydenta miasta, które muszą się odbyć w ciągu 90 dni.

Radna Krakowa, której kandydaturę na prezydenta tego miasta Partia Razem ogłosiła w ubiegłym tygodniu podkreśliła, że „dobrze byłoby, żeby projekt metra został zrealizowany”, ale władze miasta nie powinny dla tej „mrzonki (...) zaniedbać innych środków transportu”.

- Nie ma wątpliwości, że metra środkami samego miasta nie da się zrealizować, to jest bardzo jasne. (...) Mamy deklaracje rządu dotyczące tego, że w tego typu inwestycje będzie inwestował. Czy ja jestem przekonana, że to jest obietnica, co do której Kraków powinien się przywiązywać? Nie - powiedziała Owca. Choć jak dodała, „jeśli przyszłemu prezydentowi udałoby się uzyskać umowę intencyjną, to wtedy byłby konkret, na którym można byłoby planować na przyszłość”.

Pytana o swój program dla Krakowa, Owca wymieniła m.in. działania mające na celu poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym. - To jest problem, który w Krakowie jest absolutnie palący. Ceny mieszkań sprawiają, że wiele osób po prostu nie może tu zostać po studiach, czy na studia nawet nie przyjeżdża - zaznaczyła.

- Oprócz tych rozwiązań, o których bardzo często mówimy, czyli stworzenie miejskiego zasobu mieszkań na wynajem, (...) planujemy stworzenie specjalnej instytucji miejskiej. Chcemy, aby wynajmujący i najemcy mogli zostać połączeni bez specjalnych pośredników (...) - zapowiedziała liderka Razem. Dodała, że w planach ma również wprowadzenie specjalnej umowy najmu, która będzie chroniła prawa zarówno wynajmującego i najemcy.

Więcej

Antoni Fryczek Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Antoni Fryczek Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Sekretarz Krakowa: zarządzimy tym kryzysem tak, żeby mieszkańcy go nie odczuli

Owca odnosząc się do kwestii wprowadzenia w Krakowie Strefy Czystego Transportu podkreśliła, że gdy odbyło się w tej sprawie głosowanie w radzie miasta, wstrzymała się od głosu. - Uważam przede wszystkim, że tego typu zmiana nie może być wprowadzana po łebkach, nie może być pisana na kolanie i nie może mieć okresu przejściowego, który trwa pół roku - podkreśliła.

- Natomiast musimy sobie powiedzieć otwarcie, że przepisy dotyczące tego, jakie mamy zanieczyszczenia powietrza w Krakowie, oczywiście powinny być wprowadzane mądrze, na podstawie aktualnych modelowań. (...) Trzeba dopasować SCT w szczególności do publicznego transportu, do parkingów park & ride, do tego, żeby faktycznie każda osoba, która wjeżdża do miasta miała możliwość zostawić samochód i tanio, wygodnie przemieszczać się transportem publicznym po mieście - powiedziała kandydatka Partii Razem.

Owca podkreśliła, że jej celem podczas trwania kampanii wyborczej na prezydenta Krakowa będzie „zapukać przynajmniej do 40 tysięcy drzwi”. - Nie mamy finansowania od lobbystów, od deweloperów, wręcz przeciwnie - na pewno nie są zachwyceni naszym startem i wzrostem. (...) Dlatego postanowiliśmy postawić na naszą siłę, czyli siłę ludzi, którzy z nami działają - dodała.

- Chcemy zebrać wolontariuszy, którzy będą bezpośrednio docierać do ludzi na ulicach, na klatkach schodowych, właśnie pukając do ich drzwi. (...) Już zgłosiło się do nas około setki osób, które nie należą do Partii Razem, a chcą nam pomóc. Do tego mamy w samym Krakowie pół tysiąca ludzi w okręgu Małopolska Partii Razem. I mam nadzieję, że tą kampanią bezpośrednią, siłą po prostu naszych nóg, uda nam się dotrzeć tak szeroko, jeśli nie szerzej, niż tym, którzy włożą grube miliony w billboardy czy reklamy w mediach - powiedziała współprzewodnicząca Razem.

Pytana czy będzie ponownie kandydować na współprzewodniczącą Razem odmówiła odpowiedzi. Z kolei na pytanie czy Razem planuje zmienić swój statut tak, aby Adrian Zandberg mógł ponownie zostać szefem partii stwierdziła, że partia na pewno nie zamierza wprowadzić rozwiązań, aby go „odsunąć, czy na silę gdzieś wypchnąć”. - Jest nierozerwalną częścią Razem - oceniła Owca.

Szefowa Razem podkreśliła również, że obecnie „nic jej nie wiadomo”, aby prowadzone były rozmowy o wspólnym starcie w kolejnych wyborach parlamentarnych z Polską 2050, oraz że wątpi, aby Razem podpisało się pod wnioskiem Konfederacji o wotum nieufności wobec ministry kultury i dziedzictwa narodowego Marty Cienkowskiej.

Szymon Adamus (PAP)

sza/ rbk/ grg/

Zobacz także

  • Gość Studia PAP: Zbigniew Parfianowicz - reportażysta, dziennikarz Wirtualnej Polski, autor książki “Kłopot z Zełeńskim”

  • Opera w Budapeszcie, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/MTI/Szilard Koszticsak
    Opera w Budapeszcie, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/MTI/Szilard Koszticsak

    Szef Instytutu Liszta: pieniądze na kulturę na Węgrzech są, teraz mają wspierać ludzi, nie budynki

  • Wojciech Ściwiarski Fot. PAP/Albert Zawada
    Wojciech Ściwiarski Fot. PAP/Albert Zawada

    ZUS: najwyższa emerytura wypłacana mężczyźnie to 54 tys. zł, kobiecie - 42 tys. zł

  • Iryna Hirnyk Fot. PAP
    Iryna Hirnyk Fot. PAP

    Korespondentka PAP w Kijowie: Rosja nie zniszczy ukraińskiej kultury

Serwisy ogólnodostępne PAP