PEJ podpisały w Wejherowie porozumienie z organizacjami przedsiębiorców
Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały w środę w Wejherowie porozumienie z dziesięcioma organizacjami przedsiębiorców z województwa pomorskiego. Jego celem jest zwiększenie udziału lokalnych firm w budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu oraz realizacji inwestycji jej towarzyszących.
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) poinformowały, że dokument wyznacza ramy długofalowej współpracy, która ma przełożyć się na maksymalizację tzw. local content i realne korzyści dla mieszkańców regionu.
PEJ wzmacniają współpracę z Pomorzem
W imieniu PEJ umowę podpisał wiceprezes Michał Olszewski. Dokument sygnowali przedstawiciele NORDA - Regionalnej Izby Przedsiębiorców, Pracodawców Pomorza, Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, Kaszubskiego Związku Pracodawców, Forum Pracodawców Północy, Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP, Izby Rzemiosła i PPŚ w Słupsku, Starogardzkiego Klubu Biznesu - Związku Pracodawców, Gdańskiego Klubu Biznesu oraz Związku Pracodawców Business Centre Club.
Inwestycja realizowana przez PEJ w gminie Choczewo w powiecie wejherowskim jest jednym z największych projektów infrastrukturalnych ostatnich dekad. Strony porozumienia podkreślają, że jednym z jej kluczowych celów jest możliwie szerokie wykorzystanie potencjału gospodarczego Pomorza, w tym zaangażowanie lokalnych przedsiębiorstw i zasobów kadrowych.
Jak podaje PEJ, kluczowe obszary współpracy obejmują m.in. organizację regularnych spotkań z przedsiębiorcami, wymianę wiedzy i doświadczeń, rozwój kompetencji pracowników oraz wsparcie firm w tworzeniu konsorcjów, które zwiększą ich konkurencyjność przy realizacji dużych kontraktów.
Przy podpisywaniu umowy była obecna wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz, władze samorządowe województwa, Rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszka Majewska oraz przedsiębiorcy - członkowie poszczególnych organizacji biznesowych.
Wiceprezes Olszewski podkreślił, że jednym z priorytetów w projekcie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce jest, aby jak największa część wartości inwestycji pozostała w Polsce, a w szczególności na Pomorzu. - Co najważniejsze dla przedsiębiorców, wszyscy ci partnerzy potrzebują mobilizacji sił i środków, po to, żeby wszystkie nasze projekty się po prostu udały - mówił Olszewski.
Jak poinformował PEJ, podpisane porozumienie tworzy spójny system współpracy informacyjnej i organizacyjnej pomiędzy PEJ a regionalnym środowiskiem gospodarczym. Dzięki temu Pomorze ma szansę stać się jednym z głównych beneficjentów rozwoju krajowego programu energetyki jądrowej – zarówno na etapie budowy, jak i wieloletniej eksploatacji elektrowni.
Porozumienie podpisano przed organizacją trzecich już warsztatów z przedsiębiorcami na Pomorzu, w ramach prowadzonego przez PEJ Wstępnego Dialogu z Rynkiem. Spotkanie odbyło się w Wejherowie, a poprzednie dwa miały miejsce pod koniec maja w Gdańsku i Borczu. Spotkania te miały na celu edukację i wsparcie do aktywnego udziału w przygotowaniach do nadchodzących postępowań zakupowych w projekcie.
Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. to spółka odpowiadająca m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej o łącznej mocy zainstalowanej 3,75 GWe w oparciu o bezpieczne, sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III (+) oraz jej przyszłą eksploatację. (PAP)
kszy/ mrr/ ppa/