O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Pozytywny test antydopingowy Igi Świątek. To dlatego Polka opuściła kilka turniejów

Iga Świątek przyjęła miesięczną dyskwalifikację za niecelowe złamanie przepisów antydopingowych - poinformowała Międzynarodowa Agencja Integralności Tenisa (ITIA)

Polka Iga Świątek, fot. PAP/Marcin Cholewiński
Polka Iga Świątek, fot. PAP/Marcin Cholewiński

Jak przekazano w komunikacie, Świątek w sierpniu miała pozytywny wynik testu na niedozwoloną substancję - trimetazydynę (TMZ). Śledztwo ITIA ustaliło, że źródłem był zanieczyszczony lek.

ITIA uznała, że pozytywny wynik testu był spowodowany zanieczyszczeniem leku bez recepty - melatoniny, produkowanego i sprzedawanego w Polsce, który zawodniczka przyjmowała na jet lag i problemy ze snem, a naruszenie nie było celowe. Nastąpiło to po przeprowadzeniu wywiadów z zawodnikiem i jego otoczeniem, dochodzeniach i analizach z dwóch laboratoriach akredytowanych przez WADA.

Zawodniczka została tymczasowo zawieszona od 12 września 2024 roku do 4 października, zanim złożyła odwołanie, opuszczając trzy turnieje. Po akceptacji miesięcznej dyskwalifikacji będzie mogła bez problemów pod koniec grudnia zacząć nowy sezon.

Więcej

Iga Świątek Fot. PAP/Marcin Cholewiński
Iga Świątek Fot. PAP/Marcin Cholewiński

Ranking WTA. Świątek kończy sezon na drugim miejscu

Świątek o pozytywnym wyniku testu dopingowego: najcięższe doświadczenie w moim życiu 

"To najcięższe doświadczenie w moim życiu" - podkreśliła Iga Świątek po zakończeniu sprawy jej pozytywnego testu antydopingowego. Polska tenisistka została zdyskwalifikowana na miesiąc za niecelowe złamanie przepisów.

"Przez ostatnie dwa i pół miesiąca poddałam się surowemu postępowaniu agencji ITIA, które potwierdziło moją niewinność. Jedyny pozytywny test antydopingowy w mojej karierze z niewiarygodnie niskim stężeniem substancji zabronionej, o której nigdy wcześniej nie słyszałam, sprawił, że pod znakiem zapytania stanęło wszystko, na co pracowałam przez całe życie" - przekazała wiceliderka światowego rankingu w oświadczeniu.

Jak podkreśliła, zarówno ona, jak i cały jej sztab mierzyli się z ogromnym stresem i lękiem.

Więcej

Iga Świątek. Fot. PAP/	Marcin Cholewiński
Iga Świątek. Fot. PAP/ Marcin Cholewiński

Iga Świątek kolejną "ofiarą" trimetazydyny

"Wszystko zostało skrupulatnie wyjaśnione, a ja mogę z czystą kartą wrócić do tego, co kocham najbardziej i wiem, że będę teraz silniejsza niż kiedykolwiek" - dodała.

"Choć wiem, że nie zrobiłam nic złego, z szacunku do kibiców i opinii publicznej dzielę się wszystkimi szczegółami tego najdłuższego i najtrudniejszego turnieju w mojej karierze" - wskazała.

Międzynarodowa Agencja Integralności Tenisa (ITIA) poinformowała w czwartek, że Świątek przyjęła miesięczną dyskwalifikację za niecelowe złamanie przepisów antydopingowych. Polka miała pozytywny wynik testu w sierpniu. W jej organizmie stwierdzono niedozwoloną substancję - trimetazydynę (TMZ).

W wyniku szczegółowego postępowania ITIA ustaliło, że pozytywny wynik testu był spowodowany zanieczyszczeniem leku bez recepty - melatoniny, produkowanego i sprzedawanego w Polsce, który zawodniczka przyjmowała na jet lag i problemy ze snem, a naruszenie nie było celowe. Nastąpiło to po przeprowadzeniu wywiadów z zawodnikiem i jego otoczeniem, dochodzeniach i analizach z dwóch laboratoriach akredytowanych przez WADA.

(PAP)

pp/ co/ sma/

Zobacz także

  • Emma Navarro. Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO
    Emma Navarro. Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

    Turniej WTA w Bad Homburg - Amerykanka Navarro pierwszą rywalką Świątek

  • Iga Świątek. Fot. PAP/EPA/TERESA SUAREZ
    Iga Świątek. Fot. PAP/EPA/TERESA SUAREZ

    Ranking WTA - spory spadek Linette, Świątek nadal trzecia

  • Iga Świątek Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
    Iga Świątek Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

    Wimbledon. Świątek rozstawiona z numerem trzecim, Chwalińska z „20”

  • Maja Chwalińska podczas konferencji prasowej, fot. PAP/Leszek Szymański
    Maja Chwalińska podczas konferencji prasowej, fot. PAP/Leszek Szymański

    Najnowszy ranking WTA. Na którym miejscu Chwalińska i Świątek?

Serwisy ogólnodostępne PAP