O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prezydent Ukrainy przybył do bazy lotniczej w Villacoublay, rozpoczynając wizytę we Francji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w poniedziałek rano do bazy lotniczej w Villacoublay, położonej na południowy zachód od Paryża, gdzie został powitany przez francuskiego szefa państwa - Emmanuela Macrona. Na miejscu są dowódcy szefów sztabów różnych rodzajów wojsk Francji.

Wizyta prezydenta Ukrainy we Francji Fot. PAP/EPA/Christophe Ena / POOL
Wizyta prezydenta Ukrainy we Francji Fot. PAP/EPA/Christophe Ena / POOL

Po powitaniu i hymnach obu państw, przywódcy przeprowadzili przegląd wojsk. Do Villacoublay przybyli ministrowie obrony i spraw zagranicznych Francji: Catherine Vautrin i Jean-Noel Barrot.

Czego będą dotyczyć rozmowy?

Prezydent Ukrainy będzie rozmawiał z francuskim przywódcą o potrzebach wojskowych Kijowa i współpracy przemysłów obronnych obu krajów. Po wizycie w bazie lotniczej Villacoublay, w stołecznym regionie Ile-de-France, przewidziane jest spotkanie w kwaterze przyszłych sił międzynarodowych (tzw. koalicji chętnych). Mowa będzie o możliwościach operacyjnych tego sztabu, którego lokalizacji nie podano.

Głównym punktem porannej części wizyty jest zaś briefing z przedstawicielami francuskiego przemysłu obronnego, który potrwa pół godziny. Prezydenci mają m.in. zapoznać się z możliwościami jednego z systemów obrony powietrznej nowej generacji oraz samolotów wojskowych Rafale i ich uzbrojenia.

Więcej

Donald Trump Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER
Donald Trump Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

Trump poparł sankcje na państwa handlujące z Rosją

Pałac Elizejski zapowiadał, że Macron podczas wizyty Zełenskiego „potwierdzi zaangażowanie Francji u boku Ukrainy”, a przywódcy omówią sposoby „dalszych działań, mających na celu pomoc Ukrainie w obronie” przed Rosją. Chodzi m.in. o „umożliwienie nabycia systemów, które są niezbędne” w obronie przed agresją rosyjską - dodał Pałac Elizejski, wymieniając w szczególności „obronę przestrzeni powietrznej Ukrainy”.

Media francuskie, jak np. portal BFMTV, nie wykluczają ogłoszenia informacji o nowej pomocy dla Ukrainy bądź nowej współpracy w sferze obronności. Podpisany ma być list intencyjny, a może też zostać ogłoszone porozumienie między dwiema stronami. Zełenski wspominał o przygotowywanym „ważnym porozumieniu”.

Krótko po południu przewidziano konferencję prasową prezydentów w Pałacu Elizejskim. Według dziennika „Le Parisien” podpisane zostaną porozumienia w sferach energetycznej i gospodarczej.

Ostatnim punktem wizyty będzie o godz. 15 udział przywódców we francusko-ukraińskim forum na temat dronów.

Rozpoczęta w poniedziałek wizyta jest dziewiątą podróżą Zełenskiego do Francji od rozpoczęcia pełnowymiarowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę w lutym 2022 r. Wcześniej, w niedzielę, prezydent Ukrainy odwiedził Grecję, a we wtorek uda się do Hiszpanii, gdzie spotka się z przedstawicielami obu izb parlamentu.

Z Paryża Anna Wróbel (PAP)

awl/ rtt/ ał/

Zobacz także

  • Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN
    Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN

    Zełenski nie pojedzie do Davos? Podał warunek

  • Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/Leszek Szymański
    Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/Leszek Szymański

    Zełenski: Rosja szykuje się do kolejnych zmasowanych ataków

  • Wołodymyr Zełesnki i Donald Tusk Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Wołodymyr Zełesnki i Donald Tusk Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Tusk odpowiada na komentarz Trumpa. „To Rosja odrzuca plan pokojowy, nie Zełenski”

  • Donald Trump. Fot. PAP/EPA/FRANCIS CHUNG
    Donald Trump. Fot. PAP/EPA/FRANCIS CHUNG

    Trump: Putin jest gotowy do zawarcia układu, Zełenski przeszkodą

Serwisy ogólnodostępne PAP