O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii Bolsonaro. Miał przygotowywać zamach stanu

Brazylijska policja wkroczyła w piątek do rezydencji i siedziby partii byłego prezydenta Jaira Bolsonaro, oskarżonego o przygotowywanie zamachu stanu. Według miejscowych mediów sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania sieci społecznościowych.

Jair Bolsonaro, fot. PAP/EPA/EFE/Andre Borges
Jair Bolsonaro, fot. PAP/EPA/EFE/Andre Borges

Funkcjonariusze policji federalnej wypełnili nakaz przeszukania domu Bolsonaro i siedziby Partii Liberalnej (PL) w stolicy kraju, Brasilii — poinformowały służby prasowe byłego prezydenta. 

Więcej

Donald Trump. Fot. PAP/EPA/YURI GRIPAS / POOL
Donald Trump. Fot. PAP/EPA/YURI GRIPAS / POOL

Trump zaapelował do brazylijskich władz. "Zostawcie go w spokoju"

Portal G1 podał, powołując się anonimowe źródła, że prowadzący sprawę sędzia Sądu Najwyższego, Alexandre de Moraes, nakazał zastosowanie wobec byłego prezydenta wielu środków zapobiegawczych. Bolsonaro ma przebywać w domu od godz. 19 do godz. 7 rano, musi nosić na kostce elektroniczną bransoletkę, ma też zakaz korzystania z sieci społecznościowych i kontaktu z zagranicznymi dyplomatami — przekazał portal.

Prawicowy były prezydent jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu po wyborach z 2022 r., w których uległ obecnemu szefowi państwa, lewicowemu politykowi Luizowi Inacio Luli da Silvie. Po wyborach doszło do rozruchów. Tłum zwolenników Bolsonaro szturmował wówczas budynki rządowe w Brasilii.

Za Bolsonaro ujął się prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, który zagroził Brazylii 50-procentowymi cłami, zażądał zakończenia procesu byłego szefa państwa i określił działania przeciwko niemu jako „polowanie na czarownice”. W odpowiedzi Lula zapowiedział cła odwetowe i oświadczył, że żaden obcokrajowiec „nie będzie mu rozkazywał”. 

Więcej

Jair Bolsonaro podczas manifestacji w Sao Paulo, fot. PAP/EPA/EFE/Isaac Fontana
Jair Bolsonaro podczas manifestacji w Sao Paulo, fot. PAP/EPA/EFE/Isaac Fontana

45 tys. ludzi w Sao Paulo na wiecu poparcia dla byłego prezydenta Bolsonaro

Jeden z synów byłego prezydenta, Eduardo Bolsonaro, który zasiada w brazylijskim Kongresie, przeniósł się na stałe do Waszyngtonu, by tam zabiegać o pomoc amerykańskiej administracji dla swojego ojca. Syn Bolsonaro wzywa m.in. do nałożenia sankcji na sędziego de Moraesa. (PAP)

wia/ szm/ sma/

Zobacz także

  • Jair Bolsonaro, fot. PAP/EPA/EFE/ANDRE BORGES
    Jair Bolsonaro, fot. PAP/EPA/EFE/ANDRE BORGES

    Bolsonaro utracił stanowisko w swojej partii za próbę zamachu stanu

  • Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, fot. PAP/EPA/EFE/ANDRE BORGES
    Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, fot. PAP/EPA/EFE/ANDRE BORGES

    Próba ucieczki byłego prezydenta Brazylii z aresztu domowego. Sąd zdecydował ws. Bolsonaro

  • Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro. Fot. EPA/ANDRE BORGES
    Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro. Fot. EPA/ANDRE BORGES

    Próba ucieczki eksprezydenta Brazylii Bolsonaro. „Przez ciekawość użyłem gorącego żelaza”

  • Jair Bolsonaro Fot. PAP/EPA/ANDRE BORGES
    Jair Bolsonaro Fot. PAP/EPA/ANDRE BORGES

    Policja w Brazylii zatrzymała byłego prezydenta Jaira Bolsonaro

Serwisy ogólnodostępne PAP