O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

PŚ w skokach. W niedzielę ostatni sprawdzian przez Turniejem Czterech Skoczni

W niedzielę w szwajcarskim Engelbergu odbędzie się konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich, który będzie ostatnim sprawdzianem przed 74. Turniejem Czterech Skoczni. W sobotę wygrał lider cyklu Słoweniec Domen Prevc, a najlepszy z Polaków - Kacper Tomasiak - był 13.

Obecnie liderem jest Prevc, który zgromadził 770 pkt. Fot. PAP/EPA/	PHILIPP SCHMIDLI
Obecnie liderem jest Prevc, który zgromadził 770 pkt. Fot. PAP/EPA/ PHILIPP SCHMIDLI

Po 10 z 30 zaplanowanych w sezonie 2025/26 konkursów pucharowych liderem jest Prevc, który zgromadził 770 pkt. Drugi Japończyk Ryoyu Kobayashi ma 551, a trzeci Słoweniec Anze Lanisek - 488.

Pozycje Polaków

Najwyżej z Polaków - na 16. pozycji - jest Tomasiak ze 157 pkt, 23. jest Kamil Stoch - 97, a 25. Piotr Żyła - 96.

Prevc błyszczy formą, w sobotę wygrał piąty z rzędu konkurs PŚ. Sześć zwycięstw z rzędu w tym stuleciu odnotowali tylko Austriacy Thomas Morgenstern i Gregor Schlierenzauer oraz Fin Janne Ahonen.

Więcej

Kacper Tomasiak. Fot. PAP/EPA/PHILIPP SCHMIDLI
Kacper Tomasiak. Fot. PAP/EPA/PHILIPP SCHMIDLI

Puchar Świata w skokach. Tomasiak 13. w Engelbergu, wygrał Prevc

Słabiej niż się spodziewano prezentuje się triumfator PŚ w poprzednim sezonie Austriak Daniel Tschofenig, który jest szósty mając, podobnie jak jego rodak Stefan Kraft, 356 pkt. Ten drugi jednak startował tylko w siedmiu z 10 konkursów, gdyż trzy opuścił, aby być przy porodzie swojego pierwszego dziecka.

Kwalifikacje do niedzielnego konkursu

Kwalifikacje do niedzielnego konkursu rozpoczną się o godz. 14.30, wystąpi w nich sześciu Polaków: Tomasiak, Stoch, Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot i Paweł Wąsek. Temu ostatniemu, który w poprzednim sezonie spisywał się najlepiej z biało-czerwonych, nie udało się wywalczyć awansu do pierwszej sobotniej serii. Początek zawodów - o 16.

W niedzielę w Engelbergu wystąpią także panie. O godz. 10.15 zaplanowane są kwalifikacje a pierwsza seria konkursowa o 11.30. W sobotę na Gross-Titlis-Schanze zwyciężyła Japonka Nozomi Maruyama, przed Słowenką Niką Prevc i Norweżką Anną Odine Stroem. Anna Twardosz zajęła 21. miejsce.

Więcej

Szybko zapadające ciemności to okazja spojrzenia w gwiazdy. Fot. Adobe Stock/Tomasz Aurora
Szybko zapadające ciemności to okazja spojrzenia w gwiazdy. Fot. Adobe Stock/Tomasz Aurora

Astronomiczna zima. Gwiazdy i planety można obserwować już od późnego popołudnia

Tradycyjny i prestiżowy Turniej Czterech Skoczni, który stanowi ukoronowanie pierwszej części sezonu, rozpocznie się w niemieckim Oberstdorfie 29 grudnia. (PAP)

wha/ pp/gn/

Tematy

Zobacz także

  • Piotr Żyła. Fot. PAP/EPA/	FABIAN STRAUCH
    Piotr Żyła. Fot. PAP/EPA/ FABIAN STRAUCH

    PŚ w skokach. Prevc znów wygrał w Willingen, Żyła dziewiąty

  • Dawid Kubacki. Fot. PAP/	Grzegorz Momot
    Dawid Kubacki. Fot. PAP/ Grzegorz Momot

    PŚ w skokach. Pięciu Polaków awansowało do konkursu w Willingen, Prevc wygrał kwalifikacje

  • Prevc odniósł 19. zwycięstwo w konkursie PŚ w karierze. Fot. PAP/EPA/FABIAN STRAUCH
    Prevc odniósł 19. zwycięstwo w konkursie PŚ w karierze. Fot. PAP/EPA/FABIAN STRAUCH

    PŚ w skokach. Zniszczoł 28. w Willingen, wygrał Prevc

  • Domen Prevc Fot. PAP/EPA/ANNA SZILAGYI
    Domen Prevc Fot. PAP/EPA/ANNA SZILAGYI

    PŚ w skokach. Kubacki 25. w Sapporo, wygrał Prevc

Serwisy ogólnodostępne PAP