O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

RCB przypomina o obowiązku odśnieżania dachów oraz usuwania sopli i nawisów śnieżnych

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomniało w piątek o obowiązku odśnieżania dachów oraz usuwania sopli i nawisów śnieżnych. Zgodnie z prawem to obowiązek zarządców i właścicieli budynków.

Sople lodu. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Sople lodu. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w przesłanym PAP komunikacie zaznaczyło, że zagrożenie dotyczy całego kraju.

Na obowiązek odśnieżania i usuwania sopli z dachów budynków zwracają uwagę również komendy Państwowej Straży Pożarnej, które na swoich stronach internetowych przypominają, że nadmierne zaleganie śniegu zagraża konstrukcji obiektów oraz bezpieczeństwu osób przebywających wewnątrz i w jego otoczeniu.

Image
Prognozowane opady w najbliższych dniach. Fot. PAP/	Adam Ziemienowicz
Prognozowane opady w najbliższych dniach. Fot. PAP/ Adam Ziemienowicz

Obowiązek utrzymania obiektów na właścicieli lub zarządców nakłada ustawa Prawo budowlane. Zgodnie z regulacją właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany „zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury”. Chodzi m.in. o intensywne opady atmosferyczne.

Jak przypominają strażacy, obowiązek odśnieżania dachów spoczywa na: właścicielach budynków, zarządcach nieruchomości, wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych, przedsiębiorcach posiadających obiekty użytkowe, w tym hale, magazyny i sklepy.

Strażacy podkreślają, że należy odśnieżać niezwłocznie, gdy „grubość lub ciężar śniegu może zagrozić konstrukcji budynku, istnieje ryzyko zsuwania się śniegu lub lodu, warunki pogodowe sprzyjają dalszemu gromadzeniu się śniegu”. Dodają, że nie ma jednej ustawowo określonej grubości pokrywy śnieżnej, a każdorazowo należy ocenić realne zagrożenie.

Niedopełnienie obowiązku może skutkować mandatem lub grzywną, odpowiedzialnością cywilną za szkody, np. uszkodzenie mienia, wypadek osoby trzeciej, a także odpowiedzialnością karną w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia.

Więcej

Intensywne opady śniegu. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Intensywne opady śniegu. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Zawieje i zamiecie śnieżne nie ustają. IMGW wydał ostrzeżenia

„Odśnieżanie dachów powinno być wykonywane przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia i sprzęt, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Samodzielne próby usuwania śniegu z dachów stromych lub wysokich są niebezpieczne i niewskazane” - przypomnieli strażacy.

Z kolei policja zwraca uwagę na obowiązek utrzymania czystości na chodniku wzdłuż posesji. W tym przypadku - jak wskazano - kara grzywny może sięgać nawet 1500 zł. Osoby odpowiedzialne za odśnieżanie mogą ponieść również odpowiedzialność cywilną, jeśli na terenie ich nieruchomości dojdzie do wypadku. (PAP)

mchom/ aba/ amac/ ep/

Zobacz także

  • Fot. PAP/Krzysztof Ćwik
    Fot. PAP/Krzysztof Ćwik

    IMGW i RCB ostrzegają przed silnym wiatrem

  • Kalisz. Fot. PAP/Tomasz Wojtasik
    Kalisz. Fot. PAP/Tomasz Wojtasik

    Zła jakość powietrza w Kaliszu. RCB ostrzega

  • Fala mrozów. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Fala mrozów. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    RCB: 37 ofiar mrozów w Polsce. IMGW wydał alerty 2. stopnia dla części kraju

  • Szansa na deorbitację chińskiej rakiety nad Polską rzędu 0,3 proc. Fot. PAP/Grzegorz Momot
    Szansa na deorbitację chińskiej rakiety nad Polską rzędu 0,3 proc. Fot. PAP/Grzegorz Momot

    Popularyzator astronomii: szansa na deorbitację chińskiej rakiety nad Polską rzędu 0,3 proc.

Serwisy ogólnodostępne PAP