O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Trump weźmie udział w szczycie NATO w Turcji

Prezydent USA Donald Trump weźmie udział w lipcu w szczycie NATO w Turcji - poinformował w środę sekretarz stanu USA Marco Rubio. Ocenił, że nadchodzące posiedzenie może być najważniejszym w historii Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Donald Trump. Fot. EPA/SAMUEL CORUM / POOL
Donald Trump. Fot. EPA/SAMUEL CORUM / POOL

Podczas wysłuchania przed komisją ds. spraw zagranicznych w Izbie Reprezentantów Rubio został zapytany, czy może zapewnić sojuszników z NATO, że w przypadku ataku na członka Sojuszu i uruchomienia art. 5 USA staną w jego obronie.

- Stany Zjednoczone wciąż pozostają w sojuszu NATO i będą obecne w Turcji, aby omawiać wszystkie te kwestie. Sam prezydent weźmie udział w kolejnym spotkaniu przywódców państw NATO, gdzie wszystkie te punkty zostaną wyjaśnione. Nadal jesteśmy w NATO, ale NATO potrzebuje znaczących zmian, a prezydent to jasno dał do zrozumienia i jest bardzo rozczarowany NATO - oznajmił Rubio.

- Myślę, że następne spotkanie NATO w Turcji w lipcu będzie chyba najważniejszym spotkaniem w historii NATO, bo są sprawy, które muszą być wyjaśnione i naprawione - podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji.

Więcej

Uroczystość powitania pierwszych polskich samolotów F-35 Fot.  PAP/Marian Zubrzycki
Uroczystość powitania pierwszych polskich samolotów F-35 Fot. PAP/Marian Zubrzycki

Rosja a wzmocnienie wschodniej flanki NATO [ANALIZA]

We wtorek o planowanym udziale Trumpa w szczycie w Ankarze w dniach 7-8 lipca poinformował szef MSZ Turcji Hakan Fidan. Dodał, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał z Trumpem kilkakrotnie telefonicznie w zeszłym miesiącu i że prezydent USA za każdym razem sygnalizował swój udział w szczycie.

Z Waszyngtonu Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ kj/ grg/

Zobacz także

  • Prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/SAUL LOEB / POOL
    Prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/SAUL LOEB / POOL

    Trump ostrzegł przed uderzeniem w Iran. Na celowniku zapasy uranu

  • Donald Trump. Fot. EPA/AARON SCHWARTZ / POOL
    Donald Trump. Fot. EPA/AARON SCHWARTZ / POOL

    Eksperci: wojnę z Iranem zakończy prawdopodobnie dopiero następca Trumpa

  •  Andy Burnham Fot. PAP/EPA/NEIL HALL
    Andy Burnham Fot. PAP/EPA/NEIL HALL

    Trump o „bardzo dobrej” rozmowie z nowym brytyjskim premierem. Zapowiedział spotkanie

  • Kash Patel. Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER
    Kash Patel. Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

    Szef FBI planuje udać się do Rosji. Ma odwiedzić Moskwę i Petersburg

Serwisy ogólnodostępne PAP