O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Silny wiatr w całym kraju, tysiące osób bez prądu. PSP podała liczby

Państwowa Straż Pożarna poinformowała w poniedziałek, że w związku z silnym wiatrem strażacy interweniowali 2824 razy. Najwięcej interwencji odnotowano w województwach: mazowieckim, lubelskim i pomorskim.

Strażak, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Marcin Gadomski
Strażak, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Marcin Gadomski

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem w dwunastu województwach - od północnego zachodu po południowy wschód Polski. Najsilniej będzie wiało na Wybrzeżu, gdzie alert wydało również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

„6 kwietnia do godz. 18.00 strażacy interweniowali 2824 razy likwidując miejscowe zagrożenia spowodowane silnym wiatrem i burzami” - napisała w poniedziałek na platformie X Państwowa Straż Pożarna. Poinformowała także, że najwięcej interwencji odnotowano w województwach: mazowieckim - 841, lubelskim - 509 i pomorskim - 234.

W poniedziałek w wyniku silnego wiatru, który uszkodził linie energetyczne, bez prądu na Podkarpaciu jest ok. 3 tys. odbiorców. Najwięcej w okolicach Krosna, Stalowej Woli i Sanoka. Strażacy interweniowali ponad 70 razy, głównie usuwali z dróg i chodników powalone gałęzie i konary. (PAP)

Pomorskie. Przez silny wiatr ok. 8 tys. odbiorców bez prądu 

Z powodu silnego wiatru na Pomorzu ok. 8 tys. odbiorców nie ma prądu. Strażacy od niedzieli interweniowali w regionie 208 razy. Obowiązuje ostrzeżenie II stopnia dla północnej części kraju.

W poniedziałek przed godz. 18 ogłoszono awarię masową. Około ośmiu tysięcy odbiorców w woj. pomorskim nie ma prądu; dotyczy to przede wszystkim mieszkańców okolic Wejherowa, Tczewa i Kartuz. W woj. zachodniopomorskim bez prądu pozostaje ok. 2,5 tys. odbiorców, najwięcej w rejonie Białogardu. Brygady Pogotowia Energetycznego pracują w terenie, lokalizują uszkodzenia i dokonują napraw, aby przywrócić zasilanie

 Specjalista ds. komunikacji Energa Operator Grzegorz Baran

Dodał, że przyczyną są głównie gałęzie drzew spadające na linie energetyczne, często je zrywające.

Strażacy od niedzieli do poniedziałku, do godz. 16.30, interweniowali 208 razy. Działania dotyczyły przede wszystkim usuwania powalonych drzew z dróg oraz innych ciągów komunikacyjnych.

„Zgodnie z ostrzeżeniami meteorologicznymi najsilniejsze porywy wiatru prognozowano na godziny popołudniowe, co znajduje odzwierciedlenie w aktualnej liczbie interwencji” – poinformował st. kpt. Andrzej Piechowski z Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku, wskazując, że najintensywniejsze działania prowadzono w godzinach popołudniowych.

Najwięcej interwencji strażacy prowadzili w powiatach: wejherowskim, słupskim, puckim oraz bytowskim.

Więcej

Sztorm u wybrzeży Danii, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/RITZAU SCANPIX/Claus Bjoern Larsen
Sztorm u wybrzeży Danii, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/RITZAU SCANPIX/Claus Bjoern Larsen

Ofiary śmiertelne orkanu w Norwegii. Lawina porwała turystów

Piechowski podał, że w Bieszkowicach (pow. wejherowski) drzewo przewróciło się na samochód osobowy; nikt nie został poszkodowany. W miejscowości Korzybie (pow. słupski) drzewo spadło na linię kolejową, powodując czasowe zatrzymanie pociągu Regio. Po usunięciu przeszkody skład kontynuował jazdę.

W północnej części woj. pomorskiego (powiaty: lęborski, pucki, słupski, wejherowski oraz miasto Słupsk) oraz w powiecie sławieńskim w woj. zachodniopomorskim w poniedziałek obowiązuje ostrzeżenie II stopnia przed silnym wiatrem, wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na tym obszarze wiatr w porywach może osiągać 85 km/h, okresami do 95 km/h. Według IMGW najwyższych wartości należy spodziewać się w godzinach okołopołudniowych i popołudniowych. Średnia prędkość wiatru wyniesie 45–60 km/h. Alert obowiązuje do poniedziałku do godz. 21.

Więcej

Poranek w Tatrach.  Fot. PAP/Grzegorz Momot
Poranek w Tatrach. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Wielkanoc w Tatrach. Jakie są warunki na szlakach?

W związku z prognozowanym silnym wiatrem alerty dla tych powiatów wydało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. RCB zaleca mieszkańcom ostrożność na zewnątrz oraz unikanie przebywania i parkowania pod drzewami.

pm/ mro/ akr/ ugw/ sma/

Zobacz także

  • Samochody uszkodzone w czasie wichury Fot. PAP/Darek Delmanowicz
    Samochody uszkodzone w czasie wichury Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Silny wiatr i przymrozki. IMGW wydał ostrzeżenia

  • Sztorm u wybrzeży Danii, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/RITZAU SCANPIX/Claus Bjoern Larsen
    Sztorm u wybrzeży Danii, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/RITZAU SCANPIX/Claus Bjoern Larsen

    Ofiary śmiertelne orkanu w Norwegii. Lawina porwała turystów

  • Fot. PAP/Krzysztof Ćwik
    Fot. PAP/Krzysztof Ćwik

    IMGW i RCB ostrzegają przed silnym wiatrem

  • Silny wiatr nad morzem. Fot PAP/Marcin Bielecki
    Silny wiatr nad morzem. Fot PAP/Marcin Bielecki

    IMGW wydał ostrzeżenia dla 10 województw przed silnym wiatrem, przymrozkami oraz roztopami

Serwisy ogólnodostępne PAP