O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Spółka CPK podpisała umowy z PSE na zasilanie odcinka kolejowego Łódź–Wrocław

Spółka Centralny Port Komunikacyjny w ramach programu Port Polska podpisała umowy z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) na przyłączenie do sieci podstacji trakcyjnych, które zasilą linię „Y” Kolei Dużych Prędkości między Łodzią a Wrocławiem - poinformowało w czwartek biuro prasowe CPK.

Na odcinku KDP Łódź – Wrocław przewidziano podstacje trakcyjne Pabianice, Kuźnica-Czajków i Dziadowa Kłoda. Fot. X/PKP Intercity (zdjęcie ilustracyjne)
Na odcinku KDP Łódź – Wrocław przewidziano podstacje trakcyjne Pabianice, Kuźnica-Czajków i Dziadowa Kłoda. Fot. X/PKP Intercity (zdjęcie ilustracyjne)

Jak podała spółka, zawarte umowy na przyłączenie z PSE określają zobowiązania i warunki współpracy niezbędne do rozpoczęcia prac związanych z budową infrastruktury przyłącza. Współpraca jest elementem projektowanej i budowanej linii „Y”, która połączy Warszawę, Łódź, Sieradz, Poznań i Wrocław.

Na odcinku KDP Łódź – Wrocław przewidziano podstacje trakcyjne Pabianice, Kuźnica-Czajków i Dziadowa Kłoda. Pierwsza z nich będzie zasilona z istniejącej stacji elektroenergetycznej 220/110 kV Pabianice, a dwie kolejne - z wybudowanych przez PSE stacji 400 kV Kuźnica i Dziadowa Kłoda.

„Kontynuujemy dobrą współpracę z PSE”

„Kontynuujemy dobrą współpracę z PSE w celu zapewniania energii dla połączeń KDP na trasie linii „Y”, tym razem dla odcinka do Wrocławia. Podłączenie umożliwi podstacjom trakcyjnym zasilenie sieci w standardzie 2×25 kV prądu przemiennego, które jest niezbędne dla rozwijania prędkości pociągów pasażerskich do 350 km/h” – wskazał, cytowany w informacji prasowej, Piotr Rachwalski z zarządu spółki CPK ds. kolei.

Więcej

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki. Fot. PAP/	Piotr Nowak
Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki. Fot. PAP/ Piotr Nowak

Prezes CPK: w najbliższych tygodniach pozwolenie na budowę lotniska

Sieć trakcyjna na budowanych liniach kolejowych będzie też zasilana w standardzie 3 kV prądu stałego - dla linii konwencjonalnych, po których pociągi będą wjeżdżały na budowaną magistralę.

Jak podano, spółka PSE wybuduje infrastrukturę elektroenergetyczną, która umożliwi przyłączenie podstacji trakcyjnych do sieci przesyłowej. Natomiast budowę podstacji w ramach inwestycji Port Polska zrealizuje spółka CPK.

Zgodnie z harmonogramem odcinek linii kolejowej między Warszawą a Łodzią, którą pasażerowie dojadą również do nowego lotniska, ma być uruchomiony w 2032 roku. Trzy lata później kolejowy „Y” umożliwi dojazd do Poznania i Wrocławia.

W ramach programu inwestycyjnego Port Polska ma powstać m.in. centralne lotnisko zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią. Budowa Lotniska CPK na terenie gmin Baranów, Wiskitki i Teresin ma rozpocząć się w 2026 r. W 2031 r. port lotniczy ma uzyskać niezbędne certyfikacje, a w 2032 r. ma zostać oddany do użytku. (PAP)

mbl/ pad/gn/

Zobacz także

  • Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki. Fot. PAP/	Piotr Nowak
    Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki. Fot. PAP/ Piotr Nowak

    Prezes CPK: w najbliższych tygodniach pozwolenie na budowę lotniska

  • Nowe lotnisko krajowe, zlokalizowane będzie 37 kilometrów na zachód od Warszawy. Fot. portpolska.pl
    Nowe lotnisko krajowe, zlokalizowane będzie 37 kilometrów na zachód od Warszawy. Fot. portpolska.pl

    Spółka CPK wybrała generalnego inżyniera kontraktu dla lotniska Port Polska

  • Wizualizacja Portu Polska. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Wizualizacja Portu Polska. Fot. PAP/Leszek Szymański

    CPK: Budimex za ok. 146 mln zł ma wykonać fundamenty głębokie pod terminal Portu Polska

  • Maciej Lasek Fot. PAP/Rafał Guz
    Maciej Lasek Fot. PAP/Rafał Guz

    Lasek: Port Polska wygeneruje ponad 35 tys. miejsc pracy

Serwisy ogólnodostępne PAP