O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szef MON: z Litwą łączy nas współpraca na Bałtyku i przy budowie fortyfikacji

Z Litwą łączy nas współpraca w misjach na Morzu Bałtyckim oraz przy budowie Tarczy Wschód i Bałtyckiej Linii Obrony; wiemy, jak ważne jest budowanie tego typu systemów - powiedział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z litewską minister obrony Dovile Sakaliene.

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister obrony Litwy Dovile Sakaliene. Fot. PAP/Rafał Guz
Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister obrony Litwy Dovile Sakaliene. Fot. PAP/Rafał Guz
Image
Tarcza Wschód. Autor: Michał Czernek
Tarcza Wschód. Autor: Michał Czernek

Minister obrony Litwy złożyła w czwartek swą pierwszą wizytę w Polsce od objęcia urzędu w grudniu ub.r.

Na konferencji po spotkaniu Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Polska i Litwa współpracują w wielu natowskich inicjatywach, w tym zwłaszcza tych dotyczących Morza Bałtyckiego, jak powstała niedawno inicjatywa Baltic Sentry. "To była jedna z pierwszych propozycji pani minister: żebyśmy uwspólnili algorytm postępowania dla państw nadbałtyckich, w tym państw skandynawskich w przypadku naruszenia bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej czy ataku terrorystycznego" - zaznaczył wicepremier.

Więcej

Spotkanie grupy E5. Fot. Władysław Kosiniak-Kamysz/X
Spotkanie grupy E5. Fot. Władysław Kosiniak-Kamysz/X

Spotkanie grupy E5 w Paryżu. Szef MON: dawno nie byliśmy tak zjednoczeni w obliczu zagrożenia ze Wschodu

Tarcza Wschód i bezpieczeństwo na Bałtyku

Zapowiedział też działania na rzecz wzmocnienia misji Baltic Sentry. Jak podkreślił, na forum NATO z dobrym przyjęciem - m.in. Belgii, Holandii i Francji - spotkał się postulat, by w ochronę Bałtyku zaangażowały się także państwa spoza regionu.

Kosiniak-Kamysz dodał, że Polskę i Litwę łączy też Tarcza Wschód i Bałtycka Linia Obrony. Przypomniał, że w środę "zapadła bardzo dobra decyzja Parlamentu Europejskiego", by uznać te umocnienia za strategiczne. Według szefa MON, współpraca obu państw "pokazuje wspólną strategię i wspólną odpowiedzialność".

"Wiemy, jak ważne jest budowanie systemów dronowych, antydronowych, fortyfikacji, ułatwienia przemieszczania wojsk własnych i utrudnienia przemieszczania wojsk przeciwnika - ochrona ludności i wsparcie dla wojska" - powiedział wicepremier.

Przypomniał, że w najbliższym czasie cztery polskie myśliwce F-16 z załogami i obsługą zostaną rozmieszczone na kilka miesięcy w bazie w litewskich Szawlach do udziału w kolejnej zmianie misji NATO Baltic Air Policing; postanowienie w tej sprawie wydał niedawno prezydent Andrzej Duda.

Wsparcie dla Ukrainy

Szef MON dodał, że rozmowy z litewską minister dotyczyły także nieustannego wsparcia obu państwa dla Ukrainy, a także negocjacji pokojowych i propozycji zawieszania broni, na którą przystała Ukraina, a którą poparły USA. "Z nadzieją przyjmujemy informację płynącą z Arabii Saudyjskiej z porozumienia między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą. Teraz piłka jest po stronie Federacji Rosyjskiej, czy naprawdę chce pokoju, czy to tylko była poza, żeby wciągnąć się do dialogu i dyskusji" - powiedział.

Ministrowie obrony Polski i Litwy rozmawiali też o przemysłach zbrojeniowych, w tym o współpracy w użytkowaniu czołgów Leopard. Kosiniak-Kamysz poinformował, że przedstawił stronie litewskiej ofertę dotyczącą okrętów, niszczycieli min "Kormoran". "Litwini rozwijają swoje zdolności w domenie morskiej i chciałbym, aby to poważnie rozważyli" - oznajmił.

Wydatki na obronność Polski i Litwy

Podkreślił też, że zarówno Polska, jak i Litwa gwałtownie zwiększają swoje wydatki na obronność, wyraźnie przekraczając progi wskazane przez NATO.

Dovile Sakaliene zaznaczyła w tym kontekście, że Litwa jest drugim po Polsce krajem w NATO wydającym najwięcej na zbrojenia. Jak mówiła, w tym roku wydatki Litwy na cele obronne wynoszą 4 proc. PKB, zaś od przyszłego roku wydatki te przewidziane są na między 5 a 6 proc. PKB.

Zwróciła też uwagę, że Polskę i Litwę łączy odpowiedzialność za ochronę krytycznej infrastruktury na dnie Bałtyku. Wskazywała na konieczność "dostosowania aktów prawnych tak, aby pozwalały one na kryminalizację tego typu zachowań".

Minister poruszyła też kwestię konwencji ottawskiej, zakładającej zakaz użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych w celu wyeliminowania ich użycia jako środka walki zbrojnej. Premier Donald Tusk zapowiedział w piątek, że będzie rekomendował wycofanie się Polski z tego traktatu. "Kiedy mówimy o gotowości na różne scenariusze, to ważne jest ocenić w obecnych okolicznościach zmienne warunki" - mówiła.

Według Sakaliene, ważne jest, by wszystkie pięć krajów sojuszniczych w naszym regionie, które graniczą z Rosją, jak najszybciej "doszły do wspólnych rozwiązań w tej kwestii". Zaznaczyła, że konieczne jest wykorzystanie wszystkich możliwych sposobów, by obronić się przed agresorem. Zaznaczyła, że Rosja nigdy nie dotrzymywała podpisanych umów międzynarodowych, w związku z czym m.in. Polska i Litwa muszą być gotowe na każdy scenariusz.

Sakaliene podkreśliła także, że 75 proc. Litwinów widzi w Polsce podstawowego partnera w obronie, co - jak mówiła - podkreśla moc tego aliansu.(PAP)

from/ mml/ par/ grg/

Zobacz także

  • Tarcza Wschód (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
    Tarcza Wschód (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

    Tarcza Wschód, dronizacja armii i powszechne szkolenia obronne priorytetami rządu w obszarze obronności

  • Ursula von der Leyen. Fot.PAP/Michał Zieliński
    Ursula von der Leyen. Fot.PAP/Michał Zieliński

    Von der Leyen zapowiedziała przedstawienie „mapy drogowej” UE dotyczącej obronności

  • Donald Tusk i Ursula von der Leyen Fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS
    Donald Tusk i Ursula von der Leyen Fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

    Premier Tusk spotka się z szefową KE na granicy polsko-białoruskiej

  • Tarcza Wschód (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
    Tarcza Wschód (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

    Prezydent podpisał specustawę o inwestycjach w obronność

Serwisy ogólnodostępne PAP