O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szwedzkie myśliwce Gripen dla Ukrainy. Zełenski i Kristersson podpisali porozumienie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Szwecji podpisali w środę wstępne porozumienie w sprawie zakupu przez Ukrainę od 100 do 150 samolotów bojowych JAS 39 Gripen E, czyli najnowszej wersji tych maszyn.

Wołodymyr Zełenski i Ulf Kristersson w fabryce Saab w Linkoping, fot. PAP/EPA/TT NEWS AGENCY/FREDRIK SANDBERG
Wołodymyr Zełenski i Ulf Kristersson w fabryce Saab w Linkoping, fot. PAP/EPA/TT NEWS AGENCY/FREDRIK SANDBERG

Uroczystość odbyła się w zakładach producenta koncernu Saab w mieście Linkoeping w południowej Szwecji.

JAS 39 Gripen E to nowa generacja myśliwca Gripen z agentem AI. Pierwszy taki samolot został dostarczony w poniedziałek szwedzkim siłom powietrznym. 

Więcej

Ukraińscy żołnierze, Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/AA/ABACA/Wolfgang Schwan
Ukraińscy żołnierze, Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/AA/ABACA/Wolfgang Schwan

To tam Ukraina wyprodukuje broń poza swoimi granicami. Padła deklaracja

Według Kristerssona porozumienie nie zakłada żadnych nowych darowizn. – Chodzi raczej o długoterminową współpracę w zakresie obrony powietrznej i możliwość zawarcia bardzo dużej umowy w sektorze obronnym – podkreślił.

Zdaniem premiera Szwecji, „jeśli porozumienie zostanie zrealizowane, będzie to największa umowa dotycząca szwedzkich myśliwców w historii”. – Rozważane są różne opcje długoterminowego finansowania – uściślił.

Dopytywany o te opcje przez dziennikarzy, wymienił jako przykład zamrożone rosyjskie aktywa albo wkład tzw. koalicji chętnych, czyli państw wspierających Ukrainę. 

Więcej

Kurt Volker Fot. PAP/Alena Solomonova
Kurt Volker Fot. PAP/Alena Solomonova

Były wysłannik ds. Ukrainy: Trump powinien przekazać Tomahawki. Podał warunek

Zełenski, pytany o to, dlaczego chciałby pozyskać Gripeny, odpowiedział, że „te myśliwce są fantastyczne”. – Mamy nadzieję pozyskać co najmniej 100 takich samolotów. Rozumiemy, że to długi proces, również finansowy – podkreślił.

Według sił zbrojnych Szwecji JAS 39 Gripen E jest nie tylko ulepszoną wersją dotychczasowego myśliwca, ale, pod wieloma względami, to zupełnie nowy rodzaj samolotu - posiada bowiem większy zasięg i udźwig uzbrojenia.

Więcej

Donald Trump i Władimir Putin Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO/POOL/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AP POOL
Donald Trump i Władimir Putin Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO/POOL/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AP POOL

Nie będzie spotkania Trump-Putin. Nagły komunikat Białego Domu

Jak podkreślono, nowy myśliwiec wyróżnia się przede wszystkim systemem operacyjnym nowej generacji z agentem AI. Wyposażenie to ma pozwolić pilotowi na zapoznanie się z większą ilością informacji. „Samolot został zaprojektowany tak, by mógł działać na obszarze, nad którym nie mamy kontroli” – wyjaśniono.

 

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ rtt/ sma/

Serwisy ogólnodostępne PAP