O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

To tam papież odbędzie pierwszą zagraniczną podróż? "Za kilka miesięcy"

Papież Leon XIV potwierdził w czwartek zamiar udania się do Turcji, aby wziąć udział w obchodach 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń w historii chrześcijaństwa - poinformowała agencja AFP. Byłaby to pierwsza zagraniczna podróż Leona XIV.

Papież Leon XIV, fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Papież Leon XIV, fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

- Mam nadzieję, że spotkamy się ponownie za kilka miesięcy, aby wziąć udział w ekumenicznych obchodach rocznicy Soboru Nicejskiego – powiedział papież podczas spotkania z amerykańskimi uczestnikami prawosławno-katolickiej pielgrzymki w swojej letniej rezydencji w Castel Gandolfo, gdzie spędza wakacje.

Więcej

Papież Leon XIV, fot. PAP/EPA/REUTERS POOL/YARA NARDI / POOL
Papież Leon XIV, fot. PAP/EPA/REUTERS POOL/YARA NARDI / POOL

Negocjacje Ukraina-Rosja w Watykanie? Papież potwierdził gotowość

AFP podkreśla, że Watykan nie potwierdził oficjalnie tej podróży. Jeśli jednak papież udałby się do Turcji, byłaby to jego pierwsza zagraniczna podróż.

Wizyta w Turcji była pierwotnie zaplanowana na koniec maja przez papieża Franciszka, który zmarł 21 kwietnia.

Sobór Nicejski odbył się w 325 roku w Nicei, mieście położonym w północno-zachodniej części Azji Mniejszej, które obecnie nosi nazwę Iznik. Sobór został zwołany przez cesarza Konstantyna I.

W zgromadzeniu uczestniczyło około 300 biskupów z Cesarstwa Rzymskiego, którzy ustanowili podstawy doktrynalne, nadal uznawane przez wiele wyznań chrześcijańskich. Postanowienia soboru wywarły znaczący wpływ na dalszy rozwój religii, kultury i nauki, a także długotrwale oddziałały na wydarzenia polityczne. 

Więcej

Leon XIV, fot. PAP/EPA/ANSA/ANGELO CARCONI
Leon XIV, fot. PAP/EPA/ANSA/ANGELO CARCONI

Leon XIV udaje się na urlop. Wznowi papieską tradycję po 12 latach przerwy

Jak pisze AFP, już w maju patriarcha Konstantynopola Bartłomiej ujawnił, że papież poinformował go o zamiarze odwiedzenia Turcji. - Nie ustaliliśmy konkretnej daty, ale (nastąpi to) z pewnością w tym roku, być może 30 listopada – mówił w wywiadzie dla TV2000. (PAP)

zm/ mms/ sma/

Serwisy ogólnodostępne PAP