O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

W Rosji zatrzymano podejrzanego o piątkowy zamach na gen. Moskalika

Rosyjska służba bezpieczeństwa (FSB) powiadomiła w sobotę o zatrzymaniu podejrzanego o zamach na gen. Jarosława Moskalika, który zginął w piątek pod Moskwą w wybuchu ładunku podłożonego w samochodzie. Moskalik był wiceszefem Głównego Zarządu Operacyjnego sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji.

Miejsce zamachu na generała Moskalika. Fot. EPA/YURI KOCHETKOV
Miejsce zamachu na generała Moskalika. Fot. EPA/YURI KOCHETKOV

FSB przekazała, że podejrzany Ignat Kuzin, był "agentem ukraińskich służb specjalnych". Zdaniem służb bezpieczeństwa ładunek wybuchowy został zdetonowany zdalnie z Ukrainy - przekazał portal Ukrainska Prawda.

Kreml już wcześniej o zabicie 59-letniego generała obwinił Ukrainę. Kijów nie udzielił oficjalnego komentarza w sprawie zamachu.

Więcej

Miejsce wybuchu samochodu Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Miejsce wybuchu samochodu Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Pod Moskwą zginął gen. Jarosław Moskalik. Eksplodowała bomba w jego aucie [WIDEO]

Nie jest jasne, czy gen. Moskalik brał udział w inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Z informacji dostępnych w mediach wynika, że w latach 2015 i 2019 uczestniczył w spotkaniach w tzw.formacie normandzkim na temat konfliktu w Donbasie. W 2018 roku brał udział w rozmowach z ówczesnym prezydentem Syrii Baszarem al-Asadem.

Portal Ważnyje Istorii stwierdził jednak, że departament, w którym pracował Moskalik, jest jednym z głównych centrów planowania rosyjskich operacji na Ukrainie - przypomniała Ukrainska Prawda.(PAP)

os/ grg/

Zobacz także

  • Prokurator Południowego Dystryktu Nowego Jorku Geoffrey Berman na konferencji w sprawie Jeffreya Epsteina w 2019 r. Fot. EPA/JASON SZENES / Patriarcha Cyryl I i Władimir Putin. Fot. EPA/GAVRIIL GRIGOROV/KREMLIN / POOL
    Prokurator Południowego Dystryktu Nowego Jorku Geoffrey Berman na konferencji w sprawie Jeffreya Epsteina w 2019 r. Fot. EPA/JASON SZENES / Patriarcha Cyryl I i Władimir Putin. Fot. EPA/GAVRIIL GRIGOROV/KREMLIN / POOL

    Kreml używa akt Epsteina do propagandy o „moralnej przewadze” Rosji nad Zachodem [ANALIZA]

  • Sawielij Korostielew. Fot. EPA/GIAN EHRENZELLER
    Sawielij Korostielew. Fot. EPA/GIAN EHRENZELLER

    Kontrowersje wokół startu Rosjan i Białorusinów w igrzyskach olimpijskich

  • Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. EPA/RAMIL SITDIKOV
    Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. EPA/RAMIL SITDIKOV

    Kreml: Rosja i USA rozpoczną wkrótce rozmowy na temat porozumienia dotyczącego broni nuklearnej

  • Policja na ulicach Moskwy Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
    Policja na ulicach Moskwy Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

    Zamach w Moskwie. Wiceszef GRU poważnie ranny

Serwisy ogólnodostępne PAP