Ważne zmiany dla seniorów. Prezydent podpisał ustawę

2023-09-04 14:12 aktualizacja: 2023-09-04, 21:03
Prezydent Andrzej Duda Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Andrzej Duda Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Andrzej Duda uroczyście podpisał w poniedziałek ustawę o szczególnej opiece geriatrycznej. Określa ona cele, organizację i zasady funkcjonowania szczególnych form geriatrycznej opieki zdrowotnej nad osobami powyżej 75 lat.

Nowe rozwiązania mają przemodelować geriatrię w stronę podejścia środowiskowego, w którym świadczenia medyczne realizowane są w pobliżu miejsca zamieszkania seniora. Dzięki nowym podmiotom leczniczym centrom zdrowia 75 plus możliwe ma być zapewnianie kompleksowego podejścia do diagnozowania i leczenia starszych pacjentów.

Szczególna opieka geriatryczna sprawowana jest – jak wskazano w ustawie – w szpitalnych oddziałach geriatrycznych, w centrach zdrowia 75 plus i w podstawowej opiece zdrowotnej.

W ustawie, która była inicjatywą prezydenta, szczegółowo wskazano cele tworzonej opieki geriatrycznej. Wymieniono wśród nich m.in. zachowanie możliwie największej sprawności funkcjonalnej i samodzielności seniorów; zapewnienie określonych w ustawie świadczeń opieki zdrowotnej; planowanie i koordynacja opieki, zagwarantowanie działań profilaktycznych i promocji zdrowia, a także zapewnienie wsparcia psychologicznego.

Podstawą działania placówek szczególnej opieki geriatrycznej, działających na terenie województwa, będzie plan sporządzany przez wojewodę i zatwierdzany przez ministra zdrowia.

W celu zapewnienia odpowiedniej jakości udzielnych świadczeń w ustawie określono minimalne standardy łącznej liczby łóżek w oddziałach geriatrycznych i standardy minimalnej i maksymalnej liczby osób zamieszkujących obszar działania centrum. 

Prezydent Andrzej Duda: w Polsce 7 proc. obywateli to osoby w wieku 75 plus 

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że historia przygotowania tej ustawy zaczęła się od spotkania, które odbyło się w Pałacu Prezydenckim z prof. Ewą Marcinowską-Suchowierską i z ministrem Markiem Balickim.

"Wtedy po raz pierwszy usłyszałem od nich o tej bardzo pilnej potrzebie stworzenia specjalnej regulacji, na mocny której możliwa będzie do stworzenia sieć opieki geriatrycznej w Polsce. Dzisiaj (...) w Polsce osób w wieku 75 plus jest 2,7 mln, to 7 proc. obywateli, w większości kobiet. Będzie ich przybywało (...). Eksperci szacują, że w 2040 r. będzie to około 14 proc. obywateli, a w 2050 r. – 16,5 proc. obywateli" – wyjaśnił Duda.

Podkreślił, że jeżeli chodzi o rozwój opieki geriatrycznej, rozwiązanie systemowe trzeba wdrażać już dzisiaj.

Wskazał, że do tej pory specjalnej opieki geriatrycznej było w Polsce za mało.

"To zaledwie 64 oddziały geriatryczne na cały kraj. (...) Z całą pewnością nie jest to liczba oddziałów, która wystarczałaby, aby tę opiekę geriatryczną w pełnym zakresie zapewnić" – dodał.

Prezydent wyjaśnił, że nie chodzi tylko o to, by były szpitalne oddziały geriatryczne.

"Chcielibyśmy, żeby takiej całodobowej opieki było jak najmniej. Żeby jej było jak najmniej, potrzebny nam jest program, który będzie programem prowadzenia osób w wieku seniorskim poprzez zdrowe życie" – wyjaśnił.

Wskazał, że stąd pojawił się pomysł stworzenia centrów zdrowia 75 plus. Jak tłumaczył, będą w nich koordynatorzy opieki geriatrycznej i konsultanci.

"Będzie możliwość uzyskania z jednej strony opieki, ale z drugiej strony porady, a także dodatkowo jeszcze rehabilitacji" – wyjaśnił.

Prezydent wyraził nadzieję, że w ramach funkcjonowania ustawy w ciągu pierwszych kilku lat powstanie w Polsce ponad 300 takich centrów.

Prezydent: ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej wprowadzi nową jakość w polskiej ochronie zdrowia 

Ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej wprowadzi nową jakość w polskiej ochronie zdrowia. Pomoże osobom, które wchodzą w wiek seniorski, aby były z nami jak najdłużej – powiedział prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że w ciągu kilku lat możliwe będzie obniżenie zapisanej w ustawie granicy wieku.

Prezydent przyznał, że praca nad ustawą trwała długo, ponieważ wymagała szerokiej dyskusji.

"Szliśmy w jednym kierunku, zatrzymywaliśmy się, czasem trzeba było zrobić kilka kroków wstecz i wprowadzić inne rozwiązania. Chcieliśmy, żeby system mógł się rozwijać stopniowo" – stwierdził.

Przypomniał, że szeroką dyskusję wywołał fakt, że zapisami ustawy objęte zostaną osoby, które ukończyły 75 lat.

"Pojawiło się wiele zarzutów, dlaczego 75 plus, dlaczego nie 65 plus. Mówiliśmy: spokojnie, trzeba zobaczyć, w jaki sposób system będzie funkcjonował. Nie chodzi o to, żeby nagle rzucić się na wielkie zadanie, gdzie liczba osób idzie w wielkie miliony, które podlegałyby systemowi – a tak byłoby, gdybyśmy mieli centra 65 plus, to jest ponad 9 mln potencjalnych pacjentów dzisiaj. A więc to byłby bardzo duży zakres" – ocenił.

Wyjaśnił, że 75 lat ukończyło obecnie mniej niż 3 mln obywateli.

"Jesteśmy w stanie na tym poziomie zacząć tak, aby te centra funkcjonowały. Mamy nadzieję, że w ciągu kilku lat możliwe będzie obniżanie tej granicy" – zaznaczył.

Dodał, że tak właśnie stało się w przypadku darmowych leków dla seniorów, gdzie granica wieku została obniżona z 75 do 65 lat. "Okazało się to możliwe po przeanalizowaniu funkcjonowania tego programu, po dokonaniu dodatkowych analiz i wyliczeń okazało się, że jest to realne" – mówił Duda.

Jak zastrzegł, ta ustawa wprowadzi nową jakość w polskiej ochronie zdrowia.

"To będzie zupełnie nowy element, który rzeczywiście pomoże osobom, które wchodzą w wiek seniorski, aby były z nami jak najdłużej" – podkreślił. (PAP)

 Autorki: Aleksandra Kiełczykowska, Katarzyna Lechowicz-Dyl, Iwona Żurek

mar/ jc/