O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wiceszef MON dementuje. "Kontrakty zbrojeniowe z Koreą są realizowane bez zakłóceń"

Wiceszef MON Paweł Bejda zaprzeczył doniesieniom koreańskich mediów jakoby Polska zawiesiła kontrakty zbrojeniowe z tym krajem. Kontrakty są realizowane bez zakłóceń. Kolejne są negocjowane - zapewnił Bejda.

Korea Południowa podpisała z Polską m.in. kontrakt na sprzedaż 820 czołgów K2 Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Korea Południowa podpisała z Polską m.in. kontrakt na sprzedaż 820 czołgów K2 Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Portal tysol.pl podał w środę w nocy, powołując się na doniesienia Korea Economic Daily, że polskie władze miały zawiesić realizację kontraktów zbrojeniowych z Korei Południowej ze względu na sytuację polityczną w tym kraju.

Informacjom tym zaprzeczył w czwartek rano MON.

"W związku z nieprawdziwymi informacjami koreańskich mediów, jakoby Polska zawiesiła kontrakty zbrojeniowe z tym krajem informuję, że to nieprawda. Kontrakty są realizowane bez zakłóceń. Kolejne są negocjowane. Nie będziemy ulegać presji przyspieszenia podpisywania następnych kontraktów zbrojeniowych" - napisał Bejda na platformie X.

Więcej

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Art Service
Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Art Service

Sytuacja w Korei Południowej. Szef MON zabrał głos ws. kontraktów zbrojeniowych

Oświadczenie w tej sprawie wydał też rzecznik MON Janusz Sejmej, który również podkreślił, że medialne doniesienia to "absolutna nieprawda".

"Dotychczasowe kontrakty są realizowane bez zakłóceń, żaden z nich nie został zerwany. Kolejne są cały czas negocjowane z pełną dbałością o pieniądze naszych podatników" - przekazał Sejmej w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej resortu.

Jak dodał, w grudniu ubiegłego roku nie była planowana żadna wizyta w Korei Południowej. "W związku z trwającymi rozmowami nie będziemy ulegać żadnej presji mającej na celu przyspieszyć podpisywanie następnych kontraktów zbrojeniowych. Muszą one zabezpieczać interes bezpieczeństwa Polski i współpracę z naszym przemysłem obronnym" - podkreślił rzecznik MON. (PAP)

rbk/ par/ know/

Zobacz także

  • Podpisano umowę na dostawę 56 Mobilnych Węzłów Łączności dla programu Wisła. Fot. MON/X
    Podpisano umowę na dostawę 56 Mobilnych Węzłów Łączności dla programu Wisła. Fot. MON/X

    Kontrakt na ponad 2 mld zł. Podpisano umowę na dostawę 56 Mobilnych Węzłów Łączności dla programu Wisła

  • F-16. Fot. PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN
    F-16. Fot. PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN

    Lockheed Martin z kontraktem na wsparcie ukraińskich F-16

  • Polski samolot F-16 Fot. PAP/EPA/Toms Kalnins
    Polski samolot F-16 Fot. PAP/EPA/Toms Kalnins
    Specjalnie dla PAP

    Modernizacja polskich F-16. Źródło: umowa ma zostać podpisana przed 15 sierpnia

  • Bramkarz Barcelony Wojciech Szczęsny. Fot. EPA/Alejandro Garcia
    Bramkarz Barcelony Wojciech Szczęsny. Fot. EPA/Alejandro Garcia

    Co z przyszłością Wojciecha Szczęsnego? Dyrektor sportowy FC Barcelony zabrał głos

Serwisy ogólnodostępne PAP