O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Radni Zachodniopomorskiego zgodzili się na utworzenie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry

Radni Województwa Zachodniopomorskiego zgodzili się na utworzenie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Decyzja ta rozpocznie etap rządowy, a potem parlamentarny. Według zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska park miałby powstać jeszcze w tym roku.

Dolina Dolnej Odry. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Dolina Dolnej Odry. Fot. PAP/Marcin Bielecki

Więcej

Wody Odry zalewają Park Narodowy „Ujście Warty” w Kostrzynie nad Odrą Fot. PAP/Lech Muszyński
Wody Odry zalewają Park Narodowy „Ujście Warty” w Kostrzynie nad Odrą Fot. PAP/Lech Muszyński

Wody Odry zalewają Park Narodowy „Ujście Warty” [NASZE WIDEO]

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry (PNDDO) ma powstać na Międzyodrzu i objąć obszar blisko 4000 ha, które obejmują część obecnego Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry w powiatach polickim (gmina Kołbaskowo), gryfińskim (gmina Widuchowa) oraz w Szczecinie.

Według zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska park może powstać jeszcze w tym roku. W czwartek zgodzili się na to radni Województwa Zachodniopomorskiego. Uchwała sejmiku to kontynuacja dyskusji o powstaniu PNDDO, którą radni województwa zapoczątkowali w marcu br. przyjmując stanowisko za utworzeniem parku.

"To niewątpliwie moment historyczny. Ostatni raz taki moment miał miejsce ponad 25 lat temu, czyli ponad ćwierć wieku temu" – przekazała w czwartek na konferencji prasowej w Szczecinie ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Międzyodrze to miejsce występowania 237 gatunków ptaków, m.in. cyranki, czajki oraz rybitwy czarnej, co najmniej 460 gatunków roślin, takich jak np. grzybieńczyk wodny, a także 38 gatunków ryb, w tym minoga rzecznego czy jesiotra ostronosego.

"To unikatowy teren na mapie Europy, bogaty w faunę i florę, rzadkie gatunki zwierząt i roślin, które w wielu obszarach są zagrożone wyginięciem. One zasługują na to, by chronić je bardziej" .

Ministra klimatu i środowiskaPaulina Hennig-Kloska

Wskazała też, że dzięki utworzeniu parku przyroda będzie nie tylko lepiej chroniona, ale również będzie nową atrakcją turystyczną regionu, umożliwi dostęp do funduszy unijnych oraz spójne zarządzanie obszarem bez wpływu na żeglugę, inwestycje, rolnictwo, wędkarstwo czy codzienne życie mieszkańców.

"Mamy wszystkie zgody, rozpoczynamy proces i jeszcze w tym tygodniu złożymy akces w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do wpisania tego projektu ustawy do prac legislacyjnych rządu. To jest naprawdę wielki moment. Świętujemy proces, którego musieliśmy się wszyscy uczyć od początku".

Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała

Następnym etapem powołania Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry jest etap rządowy i parlamentarny.

"Mamy pierwszy krok w tym trójskoku, ale ten krok rozpędza cały ten projekt. Nie sądzę, aby coś go zatrzymało, dlatego, że to sami obywatele chcieli tego parku".

Wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry na obecnym etapie planowany jest na terenie trzech gmin: Szczecin, Kołbaskowo i Widuchowa.

Z granic parku i jego otuliny wyłączono kanał Klucz-Ustowo, kanał Gartz-Marwice i działki należące do gminy Widuchowa leżące na Międzyodrzu. Ponadto wyłączone zostały także drogi przebiegające przez teren planowanego parku, czyli autostradę A6 i drogę do niemieckiego Mescherin.

W Polsce funkcjonują obecnie 23 parki narodowe, które zajmują ok. 1 proc. powierzchni kraju.

Pierwszym parkiem, który został utworzony w naszym kraju był Pieniński Park Narodowy. Najmłodszym jest Park Narodowy "Ujście Warty", który powstał w 2001 roku. Największym parkiem jest natomiast Biebrzański Park Narodowy. (PAP)

misz/ mmu/ grg/

Zobacz także

  • Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Fot. PAP/Albert Zawada
    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Fot. PAP/Albert Zawada

    Hennig-Kloska: rząd za utworzeniem Parku Doliny Dolnej Odry

  • Podejście do wodospadu Kamieńczyka w pobliżu Szklarskiej Poręby, fot. PAP/Andrzej Lange
    Podejście do wodospadu Kamieńczyka w pobliżu Szklarskiej Poręby, fot. PAP/Andrzej Lange

    Ilu turystów odwiedziło Karkonoski Park Narodowy w pierwszym półroczu tego roku? KPN podał dane

  • Dogaszanie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Fot. PAP/Artur Reszko
    Dogaszanie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Fot. PAP/Artur Reszko

    Zakończono dogaszanie pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym

  • Ojcowski Park Narodowy. Fot. PAP/Afa Pixx/Zenon Żyburtowicz
    Ojcowski Park Narodowy. Fot. PAP/Afa Pixx/Zenon Żyburtowicz

    W Ojcowskim Parku Narodowym powstanie Dom Nietoperza

Serwisy ogólnodostępne PAP