O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zespół prewencji ma czuwać nad bezpieczeństwem dzieci w archidiecezji warszawskiej

W archidiecezji warszawskiej powstaje zespół ds. prewencji, który będzie organizował szkolenia oraz monitorował, czy w placówkach kościelnych wdrożone zostały standardy ochrony małoletnich. Na czele zespołu stanie ks. Michał Turkowski.

Msza w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie fot. PAP/Leszek Szymański
Msza w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie fot. PAP/Leszek Szymański

Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli tzw. ustawa Kamilka, weszła w życie 15 lutego 2024 r. Teraz każda instytucja prowadząca m.in. działalność oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną jest zobowiązana do wprowadzenia standardów ochrony osób do 18. roku życia.

"W czerwcu w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyło się spotkanie ze wszystkimi dziekanami związane z wprowadzeniem tzw. ustawy Kamilka" - poinformowało PAP biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Autorzy komunikatu przekazali również, że wkrótce w dekanatach archidiecezji warszawskiej odbędą się szkolenia dla proboszczów, księży wikariuszy oraz pracowników dotyczące przygotowania oraz wdrażania standardów ochrony małoletnich, których wymaga nowelizacja ustawy.

"Kościół prowadzi taką działalność, jak np. przedszkola, szkoły, grupy parafialne, gdzie przebywają małoletni, więc we wszystkich takich miejscach trzeba wdrożyć wytyczne zawarte w ustawie. Dlatego w diecezjach powołano zespoły prewencyjne" – wyjaśnił ks. Michał Turkowski.

Ks. Turkowski został mianowany odpowiedzialnym za prewencję w archidiecezji warszawskiej przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Do jego zadań należy stworzenie zespołu ds. prewencji i pokierowanie jego działaniami. Zespół będzie organizował szkolenia związane z prewencją oraz monitorował czy placówki kościelne wdrażają wszystkie wytyczne dotyczące ochrony małoletnich. Ponadto będzie pomagał w szkoleniu pracowników oraz w przygotowaniu kleryków do pracy z dziećmi i młodzieżą.

Więcej

Bulwary wiślane w Warszawie, zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Szymon Pulcyn
Bulwary wiślane w Warszawie, zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Szymon Pulcyn

"Ksiądz z osiedla" otworzył w Warszawie klubokawiarnię bez cennika, alkoholu i telefonów

"Prewencja to zapobiegnie, więc chodzi o to, aby nie tylko przeszkolić, ale też uświadomić tych, którzy przygotowują się do kapłaństwa, jakie sposoby zachowań czy działań są dopuszczalne, a jakie nie. I tym wszystkim będzie zajmował się zespół prewencyjny" - zaznaczył ks. Turkowski.

Dodał, że szkolenia proboszczów będą też dotyczyć sposobu reagowania w sytuacji podejrzenia krzywdzenia osoby małoletniej lub posiadania informacji o nadużyciach.(PAP)

ang/

Zobacz także

  • Prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum, fot. PAP/EPA/EFE/ISAAC ESQUIVEL
    Prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum, fot. PAP/EPA/EFE/ISAAC ESQUIVEL

    Prezydent Meksyku napastowana podczas spotkania z mieszkańcami. "Wniosę akt oskarżenia za molestowanie"

  • Sędziowie Marek Skawrcow i Magdalena Fortuna na sali rozpraw Sądu Okręgowego w Gdańsku Fot. PAP/Piotr Matusewicz
    Sędziowie Marek Skawrcow i Magdalena Fortuna na sali rozpraw Sądu Okręgowego w Gdańsku Fot. PAP/Piotr Matusewicz

    Onkolog skazany za molestowanie pacjentek. Sąd utrzymał wyrok

  • Korytarz szkolny. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
    Korytarz szkolny. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Podejrzenie molestowania niepełnosprawnej uczennicy przez pracownika szkoły

  • Kajdanki (zdjęcie ilustracyjne), fot. PAP/Marcin Bielecki
    Kajdanki (zdjęcie ilustracyjne), fot. PAP/Marcin Bielecki

    Trener siatkówki skazany za molestowanie małoletnich sportsmenek

Serwisy ogólnodostępne PAP