O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zmarła wokalistka zespołu Alibabki Krystyna Grochowska

W nocy z 10 na 11 marca br. w wieku 83 lat zmarła Krystyna Grochowska z grupy wokalnej Alibabki. Z zespołem była związana od 1964 r. O śmierci artystki poinformowano na profilu zespołu w mediach społecznościowych.

Krystyna Grochowska. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Krystyna Grochowska. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

"Łączyła nas nie tylko praca, ale i więzi długoletniej przyjaźni. Krysiu, będzie nam brakowało Ciebie, Twoich artystycznych pomysłów i wizji, Twojej pogody ducha i życzliwości" - poinformowano we wtorek na profilu zespołu Alibabki w mediach społecznościowych.

"Byłaś oddaną i serdeczną Przyjaciółką. Bardzo trudno pogodzić się z Twoją stratą, a żal i ból na zawsze pozostaną w naszych sercach. Całe życie szukałaś prawdziwej miłości, wiemy, że teraz ją znalazłaś" - podano w informacji.

 

 

Krystyna Grochowska urodziła się w 1942 r. Z grupą była związania od początku jej istnienia. Zespół wokalny Alibabki powstał w 1963 r. z inicjatywy Zbigniewa Ciechana i Jana Rysińskiego. Grupa zadebiutowała w styczniu 1964 r. w składzie: Anna Dębicka, Krystyna Grochowska, Anna Łytko, Wanda Orlańska, Alina Puk oraz Sylwia Rajchert na I Krajowym Sympozjum Piosenki Harcerskiej w Przemyślu. Początkowo "Alibabki" wykonywały głównie harcerskie utwory. W kolejnych latach poszerzyły swój repertuar o własne kompozycje.

Zespół współpracował również z innymi wykonawcami m.in. Anną Jantar, Ireną Jarocką, Czesławem Niemenem, Budką Suflera, Marylą Rodowicz, Markiem Grechutą, Wojciechem Młynarskim i grupą Skaldowie. Wielokrotnie występowały na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz na festiwalu w Sopocie. Do najbardziej popularnych utworów grupy należą: "Kwiat jednej nocy", "Dom w malwy malowany" i "Kapitańskie tango". Zespół istniał do końca lat 80. (PAP)

mr/ dki/kgr/

Zobacz także

  • Michael Gira. Fot. PAP/EPA/BALAZS MOHAI
    Michael Gira. Fot. PAP/EPA/BALAZS MOHAI

    Legenda awangardowego rocka zagra w Warszawie. Zespół będzie promować swoją ostatnią płytę

  • Pisarz, muzyk rockowy i wokalista Tomasz Lipiński. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Pisarz, muzyk rockowy i wokalista Tomasz Lipiński. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Tomek Lipiński: "Jeszcze będzie przepięknie" to opowieść o mnie, moim kraju i pokoleniu

  • Pianistka Aleksandra Świgut. Fot. PAP/Tomasz Gzell
    Pianistka Aleksandra Świgut. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Aleksandra Świgut: wygrywa szlachetna pianistyka, choć dość konserwatywna

  • Ikona R&B i pionier neo-soulu, D’Angelo. Fot. PAP/EPA/LAURENT GILLIERON
    Ikona R&B i pionier neo-soulu, D’Angelo. Fot. PAP/EPA/LAURENT GILLIERON

    Zmarł D’Angelo. Poruszające wspomnienia polskiej piosenkarki o ikonie R&B

Serwisy ogólnodostępne PAP