Premiera książki „In vitro" Małgorzaty Rozenek-Majdan

2019-05-14, 14:12 aktualizacja : 2019-05-14, 14:23
PAP/M. Kmieciński - konferencja prasowa
PAP/M. Kmieciński - konferencja prasowa

Premierę książki Małgorzaty Rozenek-Majdan „In vitro. Rozmowy intymne” poprzedziła konferencja prasowa z udziałem autorki oraz specjalistów, którzy poświęcają czas i doświadczenie tym parom, a zwłaszcza kobietom, które zmagają się z niepłodnością. Szacuje się, że problem z płodnością dotyczy w Polsce nawet półtora miliona par. Książka Małgorzaty Rozenek-Majdan opowiada właśnie o nich – o ich marzeniach posiadania dziecka, o drodze, którą przechodzą, kiedy decydują się na skorzystanie z metody in vitro, i o wynikających z tego problemach natury medycznej, proceduralnej, psychologicznej, społecznej, zawodowej i finansowej. Małgorzata Rozenek-Majdan dzięki in vitro urodziła dwóch synów. Na konferencji prasowej wyznała, że stara się o trzecie dziecko: „Znam radość sukcesu i smutek porażki. Teraz doświadczam trudnych momentów, kiedy efekty nie są takie jak bym chciała… Jeszcze!”.

Trzynaście rozmów zawartych w książce ukazuje problem niepłodności i jej leczenia w pełnym spektrum: są rozmowy m.in. z lekarzami, embriologami, seksuologami, a także z kobietami i mężczyznami, którzy zdecydowali się skorzystać z metody in vitro, ale ich doświadczenia i historie były różne – od radosnych po bolesne. Książka zawiera też wywiad z duchownym o stosunku do in vitro Kościoła katolickiego, który ma wielki wpływ na ton debaty publicznej wokół tego tematu.

Na konferencji wiele miejsca poświęcono właśnie temu, jak wiele niezdrowych emocji i niepotrzebnych kontrowersji budzi w Polsce temat in vitro. Wpływa to na decyzje Polek i Polaków, których dotyka problem niepłodności.

„W Polsce około 10-15% par w wieku rozrodczym nie może począć dziecka” – podkreślił na konferencji ginekolog i położnik dr Piotr Lewandowski.

„Poziom lęku i depresja, z jaką może borykać się niepłodna para są porównywalne do tych, jakie przechodzi się w chorobie nowotworowej” – dodała psycholog Dorota Gawlikowska.

„Napisałam tę książkę, aby odczarować temat in vitro. Merytoryczne i empatyczne podejście do leczenia niepłodności jest niezwykle potrzebna” – podsumowała Małgorzata Rozenek-Majdan. Książka, wydana przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka, ukazuje się 14 maja 2019 r.

KONTAKT:

Mira Olejarska

Specjalista ds. Promocji i PR

tel. kom. +48 695 026 612, 606 366 927

tel. (22) 27 81 715

e-mail: miraolejarska@proszynskimedia.pl

Źródło informacji: Wydawnictwo Prószyński i S-ka