Finansowanie długoterminowe korzystniejsze dla wdrażania innowacji

2019-05-24, 16:50 aktualizacja : 2019-05-24, 17:02
PAP/M. Kmieciński
PAP/M. Kmieciński
„Innowacje wiążą się z wysokim ryzykiem. W związku z tym, źródła finansowania powinny być długoterminowe” – powiedziała w rozmowie z PAP Katarzyna Kreczmańska-Gigol, wiceprezes zarządu ds. finansowych KGHM Polska Miedź SA.

Katarzyna Kreczmańska-Gigol wskazała, że dla przedsiębiorstw pokusą jest finansowanie działalności inwestycyjnej źródłami krótkoterminowymi. Jak wskazała, są one tańsze. Podkreśliła jednak, że koncentrowanie się na koszcie finansowania to jeden z najczęściej popełnianych błędów.

„Najczęściej popełniany błąd to skupianie się na cenie i szukanie źródła finansowania niedostosowanego do przeznaczenia. Zasadniczo jest tak, że strategia finansowania wynika ze strategii rozwoju przedsiębiorstwa. Sama strategia finansowania nic nam nie da, jeśli nie będziemy mieli jasnego celu jeśli chodzi o strategię rozwoju. Strategia finansowania jest uzupełnieniem i ma być dostosowana do naszego pomysłu biznesowego” – mówiła Kreczmańska-Gigol.

Wiceprezes KGHM wzięła udział w debacie „Długoterminowe finansowanie dla polskiej gospodarki”, która odbyła się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

W trakcie panelu podkreślano znaczenie kwestii innowacyjności i wdrażania nowych rozwiązań technologicznych w kontekście sposobów finansowania. Jak zaznaczyła Kreczmańska-Gigol, w przemyśle wydobywczym wdrażanie nowych technologii i prowadzenie badań jest konieczne, jednak wymaga bezpiecznego, długoterminowego finansowania.

„W tej chwili wydobywa się miedź na głębokości ok. tysiąca metrów, złoża te się wyczerpują. W przyszłości trzeba będzie wydobywać miedź z głębokości 1300 metrów. Tu pozostaje kwestia wysokiej temperatury i wymyślenia technologii schładzania powietrza pod ziemią. Stale prowadzimy badania posiłkując się w tej chwili liniami kredytowymi. Mimo tego, że kredyty bankowe są w tej chwili tańsze niż np. obligacje, to proszę pamiętać o tym, że kredyt jest tańszy w okresie dobrej koniunktury. W okresie gorszej koniunktury kredyt drożeje. Stąd istotne jest to, żeby finansując innowacje mieć bezpieczne, długoterminowe źródło finansowania. Takie bezpieczeństwo daje rynek kapitałowy” – wskazała.

Jak dodała w rozmowie z PAP innowacje to specyficzny przedmiot finansowania. „Wiążą się z wysokim ryzykiem, nigdy nie wiadomo czy zostaną one wdrożone i czy przyniosą skutek biznesowy jakiego się spodziewamy” – wyjaśniła wiceprezes Zarządu ds. Finansowych KGHM Polska Miedź SA.

„W związku z wysokim ryzykiem, źródła finansowania powinny być długoterminowe, uniezależnione od skutku podejmowanych działań, dobrze by był to kapitał cierpliwy. Charakteryzuje się on przede wszystkim skłonnością do długiego czekania na efekty, na zwrot tego kapitału i na zarobek. Cierpliwy kapitał nie rozlicza w skrupulatny sposób z efektów, jest kapitałem elastycznym” – wskazała Katarzyna Kreczmańska-Gigol.

Dodała, że w tym wypadku najlepsze są pożyczki, przy czym pożyczki bankowe są bardziej ryzykowne niż te zaciągane na rynku kapitałowym. „Same banki muszą stosować się do przepisów, które ograniczają swobodę prowadzenia działalności bankowej. Natomiast inwestorzy na rynku kapitałowym mają większą swobodę, mogą być dawcami kapitału bardziej cierpliwymi, są gotowi ryzykować więcej w zamian za wyższe wynagrodzenie” – przyznała.

„Wnioski płynące dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wychodziły poza sektor bankowy. Sektor bankowy siłą rzeczy musi zachowywać się ostrożnie, bo chroni depozyty. My obok sektora bankowego potrzebujemy silnego rozwoju rynku kapitałowego, bo rynek kapitałowy jest bardziej cierpliwy” – podsumowała Katarzyna Kreczmańska-Gigol.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP