Enactus Poland: sukces studentów angażujących się w ochronę przyrody i zasobów naturalnych

2019-06-14, 09:44 aktualizacja : 2019-06-14, 09:46
 ENACTUS (1)
ENACTUS (1)
Po raz 9. ogłoszono nagrody dla młodzieży akademickiej za najciekawsze innowacje społeczne i obiecujące start-upy w konkursie Enactus Poland 2019, którego Złotym Partnerem są Polskie Linie Lotnicze LOT.

W tym roku do rywalizacji przystąpiło 12 zespołów z polskich uczelni. Nagrodzone przez jurorów projekty dotyczą ochrony środowiska naturalnego.

Pierwsze miejsce zdobyli studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. "WaterFilter" skupia się na opracowaniu metody, zapewniającej czystą i bezpieczną wodę. Będzie to możliwe dzięki specjalnemu filtrowi, który zatrzymywałby przede wszystkim substancje będące pozostałościami po farmaceutykach. Urządzenie byłoby montowane zarówno w gospodarstwach domowych, jak w firmach.

Zespół Enactus istnieje na poznańskiej uczelni od 3 lat. Skupia obecnie 46 osób. Projekty, które tworzy, dotyczą przede wszystkim poprawy jakości życia ludzi oraz ochrony środowiska naturalnego. Tematyka projektów związana jest z plastikiem, seniorami i odpowiedzialną konsumpcją.

Druga nagroda powędrowała do studentów, działających w ramach koła naukowego Enactus na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Doceniony pomysł zatytułowali "Let me Bee". Jego koncepcja zakłada stworzenie specjalistycznej usługi, dzięki której będzie można łączyć pszczelarzy z sadownikami i rolnikami, a nawet z firmami, które chciałyby założyć pasiekę na dachu biurowca. Projekt zakłada kompleksowe wsparcie, zaczynając od odpowiedniej lokalizacji pasiek w pobliżu miododajnych upraw, aż po ochronę pszczół oraz roślin przed zanieczyszczeniem.

Studenci z Dolnego Śląska odebrali nagrodę z rąk Magdaleny Pieśniewskiej, dyrektor Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi PLL LOT. Podkreśliła ona, że narodowy przewoźnik stawia na pasję w działaniu i innowacyjne podejście do rozwiązywania problemów, również wśród swoich pracowników. „Co roku zatrudniamy kilkudziesięciu absolwentów, a część naszego budżetu inwestujemy w programy stażowe oraz praktyki”– dodała.

Nie po raz pierwszy wrocławscy studenci zostali nagrodzeni w ramach Enactus. W 2017 roku zdobyli 1 miejsce, co zapewniło im udział w międzynarodowym finale w Londynie. Uhonorowano ich za projekt "Needle You Need", skierowany do seniorek. A rok temu zaprezentowali "Make Taste Not Waste", który poruszał problem marnowania żywności przez Polaków.

„LOT od lat współpracuje z wieloma organizacjami studenckimi i angażuje się we współpracę ze środowiskami naukowymi. Wierzymy, że biznes i nauka wzajemnie się inspirują i działając w ścisłej współpracy, mogą wypracowywać innowacyjne rozwiązania, rozwijać branżę i wyłaniać talenty. Dlatego też zdecydowaliśmy się wziąć udział w programie Enactus i mamy nadzieję, że jest to współpraca długofalowa” – dodała Magdalena Pieśniewska.

Trzecie miejsce przypadło warszawskiej Szkole Głównej Handlowej. Uczelnia zgłosiła dwa pomysły. "Peelters" zakłada powstanie ekologicznego filtra do wody, który będzie jednocześnie biodegradowalnym, a "Bed&Pet" jest odpowiedzią na problem marnowania odpadów tekstylnych w Polsce. Studenci z Warszawy zaproponowali szycie legowisk dla psów i kotów z materiałów, których nie wykorzystano podczas produkcji odzieży. Obecnie traktowane są one jak śmieci.

Enactus to międzynarodowa organizacja non-profit, zrzeszająca ponad 1700 studentów w 36 krajach na całym świecie. Rewolucyjne aplikacje, energooszczędna technologia, nowe metody produkcji rolniczej, walka z wykluczeniem społecznym osób niepełnosprawnych, aktywizacja seniorów czy inteligentne systemy zarządzania przestrzenią miejską – to niektóre problemy, z jakimi mierzą się uczestnicy rywalizacji w ramach konkursu Enactus.

Głównym celem programu jest przekazanie młodym ludziom wiedzy, postaw oraz umiejętności, związanych z działaniem w gospodarce wolnorynkowej.

W Polsce działa obecnie 14 drużyn Enactus, między innymi na takich uczelniach jak Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu czy Politechniki: Łódzka, Warszawska i Poznańska.

Nagrody w konkursie Enactus Poland National Competition 2019 wręczono 3 czerwca na PGE Narodowym w Warszawie. Zespół, który zwyciężył, będzie reprezentował Polskę podczas światowego finału Enactus – we wrześniu 2019 roku w San Jose (USA). Studenci z całego świata zaprezentują wtedy swoje innowacyjne pomysły na start-upy.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

 

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP