PKP Intercity: milion podróżnych z Przemyśla do Kijowa. W planach kolejne połączenia międzynarodowe

2019-07-03, 13:32 aktualizacja : 2019-07-03, 13:34
PAP/M. Kmieciński
PAP/M. Kmieciński
Milionowym pasażerem pociągu Intercity relacji Przemyśl - Kijów, przez Lwów jest Marian Kuc. „Połączenie, które uruchomiliśmy w 2016 roku okazało się potrzebne. Obecnie ma wielkie znaczenie dla Polaków mieszkających we Lwowie i innych częściach Ukrainy, pracujących w Polsce Ukraińców oraz turystów. Ułatwia życie setkom osób dziennie” – powiedział prezes PKP Intercity, Marek Chraniuk.

Dodał, że od momentu jego uruchomienia, błyskawicznie rośnie liczba podróżnych. „Statystyki są najlepszym dowodem na to, jak bardzo brakowało regularnych pociągów w takiej relacji” – dodał Chraniuk.

Regularne kursy międzynarodowego pociągu na trasie Przemyśl - Kijów - Przemyśl przez Lwów ruszyły pod koniec 2016 roku. W sierpniu, kolejnego roku, zdecydowano o uruchomieniu następnej pary pociągów tej relacji, zatrzymujących się dodatkowo w Winnicy, Tarnopolu i mieście Chmielnicki.

Alexandr Krasnoshtan, reprezentujący Koleje Ukraińskie zauważył, że korzyści płynące z uruchomienia połączenia odczuwają nie tylko podróżni, którzy przekraczają granicę polsko-ukraińską.
„Ogromne zainteresowanie, którym cieszy się pociąg relacji Przemyśl - Kijów przekłada się na mniejszą liczbę samochodów i autobusów oczekujących w kolejkach na granicy. Oznacza to oszczędność czasu dla podróżujących pomiędzy Polską i Ukrainą oraz ma bardzo korzystny wpływ na środowisko naturalne” – dodał.

W 2018 r. pociągi kursujące pomiędzy Polską a Ukrainą przewiozły ponad 600 tysięcy pasażerów. Według danych PKP Intercity, daje to stały wzrost podróżujących o ponad 250% rok do roku.

„Milionowy pasażer, którego postanowiliśmy wyróżnić, to dobry prognostyk na przyszłość. Zamierzamy więc dalej rozwijać siatkę międzynarodowych połączeń” – dodał prezes PKP Intercity.

Na Mariana Kuca, pochodzącego z Przemyśla pasażera, który zakupił milionowy bilet, czekała niespodzianka przygotowana przez narodowego przewoźnika. Dostał bilet, dzięki któremu przez 3 miesiące będzie mógł podróżować pociągami PKP IC na terenie Polski.

Na stacji Przemyśl Główny, gdzie uhonorowano rekordowego podróżnego, obecni byli również: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz marszałek sejmu, Marek Kuchciński.

Szef resortu podkreślił, że połączenie kolejowe z Przemyśla do Kijowa to spełnienie oczekiwań podróżnych. „Zamierzamy nadal rozwijać i utrzymywać międzynarodowe kierunki. Trwają rozmowy z naszymi zagranicznymi sąsiadami o uruchomieniu pociągów do Rygi, Tallina i Bukaresztu. Węgrzy oraz Rumuni, z którymi współpracowalibyśmy w przypadku ostatniego połączenia, są nim żywo zainteresowani” – powiedział. Adamczyk dodał, że na inwestycje kolejowe (strukturalne oraz taborowe) przeznaczono 77 miliardów złotych.

Marszałek sejmu zwrócił również uwagę na rosnące zainteresowanie pasażerów przewozami międzynarodowymi. Podkreślił, że niektóre mogą mieć także znaczenie dla rozwoju turystyki.

„Planujemy reaktywację linii kolejowej, biegnącej z Malhowic koło Przemyśla do ukraińskiego Chyrowa. Wiązałoby się to z ponownym uruchomieniem kolejowego przejścia granicznego Niżankowice - Malhowice” – dodał Kuchciński. „W perspektywie jest także reaktywacja pociągów na trasie Zagórz - Krościenko - Chyrów”.

Marszałek wspomniał o nowym pomyśle - uruchomienia expressu z Odessy, przez Lwów, Przemyśl, Drezno, do Paryża. „Pomysłem zainteresowani są Niemcy, z którymi prowadzimy na ten temat rozmowy” – przyznał Kuchciński.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

 

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

NAJNOWSZE informacje partnerskie i płatne