Gotowość na zmiany – największym atutem lidera przyszłości

2019-10-09, 13:27 aktualizacja : 2019-10-09, 13:29
PAP/S. Leszczyński
PAP/S. Leszczyński
Umiejętność adaptacji do szybko zmieniających się warunków gospodarczych, technologicznych i geopolitycznych, to cecha, którą powinien posiadać współczesny lider biznesu – wynika z panelu poświęconemu nowemu modelowi przywództwa. Panel został zorganizowany przez KGHM Polska Miedź S.A. podczas Kongresu 590 w Jasionce pod Rzeszowem.

Zdaniem Marcina Chludzińskiego, prezesa KGHM Polska Miedź Polacy posiadają narodową zdolność do szybkiej adaptacji. Według niego to, że w Polsce od dłuższego czasu utrzymuje się bardzo dynamiczne PKB i niskie bezrobocie, jest związane z tym, że „polski biznes musiał się adaptować do wielu okoliczności bardzo szybko, szukać szans, zmieniać reguły gry i działać w warunkach zmienności. To jest coś, co mamy w swoim DNA, czyli nie musimy się tego uczyć, co nam bardzo pomaga na rynkach wewnętrznych i międzynarodowych” - stwierdził Chludziński.

„Wszędzie potrzebujemy liderów – w gospodarce, polityce i życiu codziennym” – podkreślił obecny na panelu Jerzy Kwieciński, minister Inwestycji i Rozwoju. W jego opinii właśnie dzięki „liderowaniu” można uzyskać „naprawdę wielkie rzeczy” takie jak osiągnięcie obecnie przez Polskę jednego z najwyższych wzrostów gospodarczych nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Paneliści zwracali uwagę, że obecnie sytuacja na świecie zmienia się bardzo dynamicznie i przedsiębiorcy muszą elastycznie reagować m.in. na takie zdarzenia jak Brexit, czy wojna handlowa między USA a Chinami. „Musimy się w takich sytuacjach odnajdywać, działając w takich obszarach, na które mamy wpływ. Jeśli np. w naszym biznesie nie mamy wpływu na cenę miedzi, bo kształtuje ją giełda LME w Londynie, to musimy szukać właściwej skali i kosztów produkcji, by działać efektywniej” – wyjaśnił prezes KGHM.

Kolejnym wyzwaniem dla liderów firm jest umiejętność korzystania z dobrodziejstw nowych technologii. „Nowe rozwiązania technologiczne wpływają wprost na bezpieczeństwo naszego biznesu, ale też na poprawę wyników finansowych – podkreślił Marcin Chludziński. - Jesteśmy skazani na szukanie rozwiązań, które polepszają naszą efektywność” – dodał.

W panelu uczestniczyli też goście ze Stanów Zjednoczonych, m.in. generał John F. Kelly, były szef personelu Białego Domu obecnego prezydenta Donalda Trumpa oraz kongresmen Tom Reed. „Oni dostrzegają w Polsce bardzo dynamiczny kraj ludzi, którzy biorą za siebie odpowiedzialność i lubią wolność, a w tej wolności są w stanie budować potencjał gospodarczy” – zaznaczył Marcin Chludziński. Według niego zagraniczni goście są pozytywnie zaskoczeni dynamiką polskiej gospodarki i osiąganymi przez nasz kraj efektami.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP