Państwowe agencje szukają pomysłów na prywatność i bezpieczeństwo w sieci

2019-10-18, 13:32 aktualizacja : 2019-10-18, 13:34
PAP/S. Leszczyński (1)
PAP/S. Leszczyński (1)
Blisko stu uczestników przez 24 godziny zmagało się z wyzwaniami postawionymi przez NASK i ARP w ramach Hackathonu 590 Gold Bug Trophy. Autorzy zwycięskiego projektu otrzymali z rąk ministra finansów, inwestycji i rozwoju 30 tys. złotych nagrody. Wyróżniono też dwa inne zespoły, które otrzymały po 10 tys. zł.

Przed uczestnikami postawiono dwa wyzwania związane z prywatnością i bezpieczeństwem w sieci. Stworzenia zadań dla programistów podjęli się partnerzy imprezy - Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Agencja Rozwoju Przemysłu.

W wyzwaniu NASK należało zaprojektować aplikację na smartfony wykorzystującą rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa wdrożone w Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). ARP postawiło przed uczestnikami zadanie opracowania wtyczki do przeglądarki internetowej kontrolującej zjawisko profilowania użytkowników w sieci.

Po 24-godzinnym maratonie kodowania jury konkursowe wyłoniło zwycięzców. Główną nagrodę (30 tys. zł) zdobył zespół „TylkoSpokójNasUratuje”, który zaprojektował aplikację VPN trudną do usunięcia przez użytkownika oraz wtyczkę do przeglądarki filtrującą śledzenie aktywności w sieci. Wyróżnienia (po 10 tys. zł) przyznano ekipom „Brutus Security” oraz „Gumisie”.

„Chcemy, żeby cyberbezpieczeństwo było naszą polską specjalnością, byście mogli wykazywać się nie tylko w hackathonach, ale również w pracy dla rządu czy we współpracy międzynarodowej” - deklarował, wręczając główną nagrodę zwycięzcom, minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Jak podkreślił wiceprezes firmy Proidea Maciej Ryś, współorganizator Hackathonu 590, poziom przedstawionych przez uczestników rozwiązań można poznać po możliwości ich praktycznego wdrożenia.

„Projekty przedstawione przez uczestników Hackathonu 590 Gold Bug Trophy są bardzo ciekawe, ale przede wszystkim sensowne. Rzeczywiście mogą przynieść poprawę poziomu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni” - wyjaśnił.

Jak tłumaczył minister cyfryzacji Marek Zagórski, wiele rozwiązań stosowanych obecnie w cyfrowej administracji miało swój początek właśnie w maratonach programistycznych. Jako przykład podał projekt eObywatel.

„Sektor publiczny nie ma monopolu na rozwiązywanie wyzwań wagi państwowej. Dlatego naszym celem jest stworzenie miejsca do współpracy z rynkiem młodych i zdolnych programistów” - przekonywała dyrektor GovTech Polska Justyna Orłowska.

W ramach platformy dostępnej już na stronie https://konkursy.govtech.gov.pl powstanie również docelowo sklep z aplikacjami dla administracji publicznej.

„Administracja publiczna ma kłopot z pozyskaniem młodych zdolnych ludzi. Często przegrywa wyścig płacowy z dużymi koncernami. Chcemy jednak pokazać, że potrzebujemy innowacyjności i nowych pomysłów. Zapewniamy przy tym swego rodzaju piaskownicę i możliwość eksperymentowania dla programistów” - podkreślał wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju, Dariusz Śliwowski.

„Przez stosunkowo niską na tle innych krajów zdolność do akceptowania ryzyka sami sobie stawiamy bariery w rozwoju” - przekonywał Śliwowski.

Hackathon 590 Gold Bug Trophy odbył się w ramach Kongresu 590 zorganizowanego w Jasionce pod Rzeszowem w dniach 6-7 października 2019.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP