Nowa obwodnica Grodziska Mazowieckiego otwarta

2023-02-08, 12:30 aktualizacja: 2023-02-08, 12:33
Fot. mazowia.eu
Fot. mazowia.eu
Fundusze europejskie pomogły zrealizować jedną z największych inwestycji drogowych w kończącej się właśnie perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Chodzi o zachodnią obwodnicę Grodziska Mazowieckiego.

Nowa obwodnica przejmie ruch samochodowy z centrum miasta, a także umożliwi szybsze i bezpieczniejsze przemieszczanie się po zachodniej części regionu warszawskiego. Dofinansowanie z UE to kwota ponad 117 mln zł. Mieszkańcy oraz kierowcy korzystający z obwodnicy nie kryją zadowolenia.

Budowa zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego to projekt ważny dla rozwoju regionu, a także ułatwiający codzienne życie mieszkańcom Grodziska i okolic. Nie udałoby się osiągnąć takiego efektu, gdyby nie fundusze europejskie. Z nową drogą wiązane są duże oczekiwania, m.in. rozładowanie korków w mieście oraz możliwość omijania Grodziska Mazowieckiego przez TIR-y. Ruch tranzytowy przez miasto powinien zmniejszyć się o ok. 50 proc. Dodatkowo poprawi się  komfort i bezpieczeństwo podróżowania, a sama inwestycja niewątpliwie poprawi warunki życia mieszkańców oraz wpłynie na ochronę powietrza w tej części województwa.

Jednym z obszarów wspieranych przez fundusze europejskie jest infrastruktura drogowa. Obwodnica Grodziska Mazowieckiego powstała na odcinku od węzła autostrady A2 Grodzisk Mazowiecki do drogi wojewódzkiej nr 579 na terenie Kałęczyna. W ciągu tej trasy beneficjent m.in. przebudował istniejące drogi, infrastrukturę podziemną oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu. Powstały trzy duże wiadukty, przebudowano sześć skrzyżowań z drogami lokalnymi, wybudowano także kompleksowy system odwodnienia oraz bezpieczeństwa ruchu (bariery energochłonne, ogrodzenia i sygnalizacja świetlna). Inwestycja objęła także budowę chodników i dodatkowych jezdni ułatwiających dojazd do okolicznych posesji. Obwodnica liczy ponad 7 km długości.


Źródło: Mazowia.eu

mp/