Europarlament zorganizuje konferencję na temat zniesienia kary śmierci

2019-02-22, 14:45 aktualizacja: 2019-02-22, 14:46
© European Union 2018 - Source : EP/Paco QUILES
© European Union 2018 - Source : EP/Paco QUILES
Parlament Europejski zaprasza na ceremonię otwarcia VII Światowego Kongresu Przeciw Karze Śmierci, która odbędzie się 27 lutego w Brukseli.

Światowy Kongres Przeciwko Karze Śmierci, organizowany przez ECPM (Razem Przeciwko Karze Śmierci) od 26 lutego do 1 marca, jest najważniejszym na świecie tego typu wydarzeniem, w bierze udział ponad 1000 uczestników ze 140 krajów. 

Oficjalna ceremonia otwarcia odbędzie się w sali posiedzeń Parlamentu Europejskiego w środę, 27 lutego, o godz. 10.00. Wezmą w niej udział eurodeputowani, goście wysokiego szczebla, w tym szefowa unijnej dyplomacji Federika Mogherini i minister spraw zagranicznych Belgii Didier Reynders oraz przedstawiciele rządu i społeczeństwa obywatelskiego. W trakcie dyskusji uczestnicy zastanowią się jak przekonać niektóre narody do zniesienia kary śmierci.

Podczas ceremonii odbędzie się także panel ministrów sprawiedliwości z krajów bez abolicji w dziedzinie kary śmierci. Uczestnicy wysłuchają też przekazów wideo sekretarza generalnego ONZ António Guterresa, Roberta Badintera, byłego ministra sprawiedliwości i siły napędowej do zniesienia kary śmierci we Francji w 1981 r. oraz papieża Franciszka.

Wystawa (Wielki świadek zniesienia) i instalacja rzeźbiarska (Chaise LXB) będą wyświetlane w sali Menuhina w budynku Paul-Henri Spaak Parlamentu Europejskiego od poniedziałku 25 lutego do piątku 1 marca.

Unia Europejska i jej państwa członkowskie sprzeciwiają się karze śmierci, a jej zniesienie jest jednym z głównych wymogów przystąpienia do UE.

Ceremonia otwarcia

GDZIE: Sala Hemicycle w budynku Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

KIEDY: środa, 27 lutego, 10.00 - 13.00 i 15.00 - 17.00.

Konferencję można będzie śledzić na żywo w internecie.


Twitter: # 7CongressECPM
 

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego.