Parlament Europejski chce przedłużenia bezpłatnego roamingu w UE

2021-10-21, 11:31 aktualizacja: 2021-10-21, 12:42
European Union, 2021
European Union, 2021
Parlament Europejski chce przedłużyć przepisy dotyczące roamingu, aby konsumenci podróżujący do innych krajów UE, a także Norwegii, Islandii i Liechtensteinu, mogli nadal dzwonić i przesyłać dane po tej samej cenie, co w swoich krajach.

Obecne przepisy zostały przyjęte w czerwcu 2017 r. i wygasną w czerwcu 2022 roku. Planowane przedłużenie regulacji dotyczących roamingu jest częścią transformacji cyfrowej, jednego z priorytetów UE.

Od momentu wprowadzenia możliwości korzystania z telefonu za granicą tak jak w kraju macierzystym, około 170 milionów osób skorzystało z tej możliwości podczas podróży po Europie. System działa na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który obejmuje wszystkie 27 krajów członkowskich oraz Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Parlament Europejski wskazuje, że polityka ta okazała się "wielkim sukcesem", np. latem 2019 r. roaming danych był 17-krotnie wyższy w porównaniu z latem przed zniesieniem opłat roamingowych.

Nowe rozporządzenie przedłuży obecne przepisy o kolejne 10 lat. Podróżni mają zyskać lepsze usługi roamingowe: np. będą mieli prawo do takiej samej jakości i szybkości sieci komórkowej za granicą co w kraju, przy dostępnych podobnych sieciach. Kontakt ze służbami ratunkowymi przez telefon, SMS lub aplikację będzie bezpłatny.

Regulacje mają też zobowiązać operatorów do informowania użytkowników o zwiększonych kosztach korzystania z usług dodanych w roamingu, takich jak usługi pomocy technicznej lub obsługa klienta oferowane przez linie lotnicze lub firmy ubezpieczeniowe. Według PE, nowe przepisy zapewnią równocześnie operatorom zrównoważony charakter systemu i zachowają zachęty do inwestowania w sieci.

Zanim regulacje będą mogły wejść w życie, europarlament będzie musiał osiągnąć porozumienie z krajami UE w Radzie UE.

kic/

 

 

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego.