Mistrzostwa Świata 2022. Kto faworytem, jakie szanse Polski?

2022-09-29, 09:38 aktualizacja : 2022-09-29, 09:57
Shutterstock
Shutterstock
Mistrzostwa Świata 2022 w piłce nożnej w pewien sposób będą wyjątkowe i będą się różnić od ostatnich rozegranych turniejów. Przede wszystkim ze względu na porę rozgrywania meczów. Katar Novels przedstawia informacje o Katarze, czyli gospodarzu mundialu, przyjrzy się stadionom, na których rozgrywane będą mecze, a także pochyli się nad faworytami Mistrzostw Świata w 2022 roku oraz przewidywaniami dotyczącymi reprezentacji Polski.

Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze

Wybór gospodarza tegorocznego Mundialu nastąpił kilkanaście lat temu. Kandydaci ubiegający się o organizację turnieju musieli złożyć oferty do 2 lutego 2009, natomiast werdykt zapadł 2 grudnia 2010 roku. Ostatecznie to Katar zwyciężył, wyprzedzając Australię, Japonię, Koreę Południową i Stany Zjednoczone.

Mundial w Katarze, który rozegrany zostanie w 2022 roku, będzie niezwykły pod kilkoma względami. Po pierwsze będzie to pierwszy turniej MŚ, który odbędzie się na Bliskim Wschodzie i pierwszy w kraju islamskim. Uwagę przykuwa również pora roku, bowiem do tej pory mundial nigdy nie był rozgrywany jesienią. W przypadku sportowych rywalizacji w Katarze związane jest to z wysokimi temperaturami latem, które dochodzą do aż 50 °C. Ponadto Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze będą ostatnimi, w których wezmą udział 32 zespoły, bowiem już na następnym turniej ich liczba zostanie zwiększona do 48. Co więcej, Katar jest najmniejszym krajem, któremu przyznano organizację turnieju mistrzostw świata.

W Mistrzostwach Świata 2022 w Katarze wezmą udział 32 drużyny, które początkowo będą rywalizować w ośmiu grupach, w systemie każdym z każdym. Wszystkie drużyny podczas turnieju rozegrają na pewno po trzy mecze w eliminacjach. Dwie drużyny, które zdobędą najwięcej punktów w każdej z grup, zagrają dalej w fazie pucharowej i powalczą o miano najlepszej na świecie. Otwarcie mundialu nastąpi w niedzielę 20 listopada o godzinie 17:00, gdy rozegrany zostanie mecze grupy A Katar – Senegal, natomiast finał zaplanowano 18 grudnia.

Stolica Kataru

Gospodarz tegorocznego mundialu to państwo położone we wschodniej części Półwyspu Arabskiego. Stolicą, a zarazem największym miastem Kataru jest Doha, zlokalizowana na wschodnim wybrzeżu półwyspu, w Zatoce Perskiej. Doha jest jednym z najbogatszych miast na świecie, które tak samo jak Katar od trzydziestu lat rozwija się w niesamowitym tempie. W tym czasie zaszły tam znaczące zmiany w infrastrukturze, powstały drogi, biurowce, czy obiekty rekreacyjne. Dziś Doha to miasto położone wśród arabskich wydm będące nowoczesnym ośrodkiem miejskim.

Atrakcje i stadiony w Katarze

Aby turniej mógł się odbyć w Katarze, gospodarze musieli przygotować osiem stadionów, na których będą toczyć się rywalizacje piłkarskie. Największy z nich Lusail Iconic Stadium (https://www.katarnovels.com/lusail-stadium-gospodarz-finalu-ms/), mogący pomieścić 80 tysięcy kibiców zlokalizowany jest w Lusail i to na nim odbędzie się finał mundialu. Stadion został zaprojektowany w taki sposób, że po zakończeniu mistrzostw jego pojemność zostanie znacznie zmniejszona. 60 tysięcy kibiców będzie mógł pomieścić Bayt Stadium znajdujący się na wschodzie Kataru w mieście Al-Chaur.

W Doha funkcjonują dwie areny mistrzostw: Stadium 974 (https://www.katarnovels.com/stadium-974-arena-starc-polakow/) i Al Thumama Stadium. Pierwszy ze wskazanych obiektów w stolicy państwa został zbudowany z kontenerów transportowych, co jest ewenementem na skalę światową. W Ar-Rajjan rywalizacje piłkarskie będą toczyć się na trzech stadionach: Education City Stadium, Ahmed bin Ali Stadium i Khalifa International Stadium, natomiast w mieście Al Wakra spotkania będą rozgrywane na Al Janoub Stadium. Wszystkie stadiony znajdują się w pięciu różnych katarskich miastach, a ich pojemność wynosi od 40 do 80 tysięcy.

Katar jest krajem pustynnym, o dobrze rozwiniętej linii brzegowej, dlatego tak chętnie jest odwiedzany przez turystów. Gospodarz mundialu może pochwalić się wieloma muzeami, galeriami sztuki czy islamskimi świątyniami, które przyciągają uwagę. Największym zainteresowaniem cieszy się stolica Kataru – Doha, która oferuje przyjezdnym najwięcej atrakcji. Wśród nich znajduje się m.in. Corniche, czyli nadmorska promenada rozciągająca się na siedem kilometrów wzdłuż zatoki, Katara – kulturalna dzielnica miasta, West Bay – nowoczesna dzielnica Doha. 

Faworyci mundialu 2022

Patrząc przez pryzmat historii, na mistrzostwach świata w piłce nożnej najlepiej prezentują się przedstawiciele dwóch kontynentów. Od pierwszego mundialu rozegranego w 1930 roku, przez 21 kolejnych turniejów w finałach występowały drużyny reprezentujące Europę i Amerykę Południową. Kto wygra MŚ 2022? Tytułu mistrzów świata bronić będą Francuzi, lecz w gronie faworytów wymienia się głównie: Brazylię, Anglię, Argentynę, Hiszpanię czy Belgię.

Szanse Polski na MŚ 2022

Polacy po zwycięskim meczu barażowym ze Szwecją zapewnili sobie udział na MŚ 2022 w Katarze. Biało-czerwoni rywalizować będą w grupie C z Argentyną, Meksykiem i Arabią Saudyjską. Obserwatorzy futbolu nie dają zbyt wielkich szans Polakom na mundialu, stawiając reprezentację Polski w gronie outsiderów. Po raz ostatni Polska wzięła udział w fazie pucharowej turnieju w 1986 roku, natomiast w najnowszej historii nasza reprezentacja narodowa nie była w stanie wyjść z grupy na wszystkich trzech turniejach, w których wzięła udział.

Więcej na: https://www.katarnovels.com/

Źródło informacji: katarnovels.com
 

Źródło informacji: katarnovels.com

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.