NEWAG przekazał dwanaście Dragonów dla PKP CARGO

2023-03-22, 14:15 aktualizacja : 2023-03-22, 14:17
NEWAG (1)
NEWAG (1)
W dniu 22.03.2023 na dworcu kolejowym w Nowym Sączu nastąpiło uroczyste przekazanie wyprodukowanych przez NEWAG S.A. elektrycznych lokomotyw Dragon 2.

„Pierwszy raz w naszej blisko 150-letniej historii mamy okazję zobaczyć w jednym miejscu na dworcu w Nowym Sączu 24 supernowoczesne lokomotywy. Wielosystemowa lokomotywa 6-osiowa - Dragon 2 E6MST, jest pierwszym polskim pojazdem kolejowym, który otrzymał zezwolenie wydane przez Agencję Kolejową Unii Europejskiej (ERA), dopuszczające go do eksploatacji równocześnie nie tylko na terenie Polski, ale również w Czechach i na Słowacji.

Oznacza to, że nasz narodowy przewoźnik - PKP CARGO S.A. będzie posiadał w swojej flocie 34 nowoczesne lokomotywy produkcji NEWAG charakteryzujące się bardzo wysoką niezawodnością” – mówi Zbigniew Konieczek – prezes NEWAG S.A.

„Zakup lokomotyw Dragon 2 oraz planowane uruchomienie terminalu przeładunkowego w Zduńskiej Woli Karsznicach to kluczowe elementy strategii rozwoju PKP CARGO. Nowy tabor otwiera przed nami dodatkowe możliwości skutecznego konkurowania w Czechach i na Słowacji oraz jest szansą na ekspansję w państwach regionu Trójmorza” – mówi Dariusz Seliga – prezes PKP CARGO S.A.

Nowe lokomotywy będą jeździć w barwach PKP CARGO, a jedna z dwunastu została okazjonalnie oklejona znakiem Solidarności oraz ponadczasowym przesłaniem Jana Pawła II.

„Solidarność to jeden i drugi (…) A więc nigdy jeden przeciwko drugiemu”. „Znak Solidarności to niewątpliwie jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli na świecie. Przedstawia jedną z najwspanialszych kart w naszej historii, to znak polskiej wolności i niezależności. Dla PKP CARGO - narodowego przewoźnika kolejowego - wartości związane z ideą Solidarności są niezwykle bliskie, dlatego zdecydowaliśmy się, aby jedna z naszych lokomotyw była jej nośnikiem” - wyjaśnia Dariusz Seliga – prezes PKP CARGO S.A.

Lokomotywy Dragon dostarczane są w ramach podpisanej umowy na dostawę 31 szt. sześcioosiowych lokomotyw elektrycznych, w tym 24 pojazdy wielosystemowe.

Wartość całego kontraktu opiewa na kwotę ponad 518 mln zł netto.

Źródło informacji: NEWAG

Źródło informacji: NEWAG

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.