
Przyroda potrzebuje nas, a my - jej
Nadchodząca wiosna to idealny moment, by razem z maluchem na nowo zachwycić się światem przyrody. Warto od najmłodszych lat uświadamiać dziecku, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naturę, która nas otacza i uwrażliwiać malucha na piękno natury oraz na jej ogromną rolę w naszym życiu. Dzięki temu mamy szansę wychować pokolenie ludzi wrażliwych na dobro natury, którzy zadbają o planetę i sprawią, że będzie lepszym miejscem do życia.
To jednak nie wszystko. Lekarze i naukowcy podkreślają, jak ważny jest kontakt z naturą. Coraz częściej spędzamy czas zamknięci w domach, co ma zgubne konsekwencje dla naszego zdrowia. Brak kontaktu z naturą skutkuje otyłością, krótkowzrocznością, niedoborem witaminy D, alergią, uzależnieniami (w tym uzależnieniem od smartfona czy internetu) i obniżonym nastrojem, może także prowadzić do zaburzeń psychicznych. Przebywanie wśród natury obniża poziom stresu i zwiększa poziom hormonów szczęścia. Dodaje nam także energii i zwiększa odporność na choroby. Dlatego uwrażliwiając malucha na otaczający świat przyrody, nie tylko działamy dla dobra natury, ale także - dla dobra samego dziecka.
Ten cel możemy osiągnąć, równocześnie tworząc piękne wspólne wspomnienia. Bo nauka szacunku do przyrody może być niesamowicie przyjemna. Jak to zrobić?
Zabierz dziecko na wspólne wycieczki
Wystarczy wolne popołudnie, by zabrać dziecko na wyprawę do lasu. Uczcie się wspólnie rozróżniania gatunków drzew, poszukujcie ptaków, owadów i płazów, a po powrocie do domu sprawdźcie informacje o tych gatunkach w książkach i internecie. Przy okazji rozmawiaj z dzieckiem o tym, jak zachowywać się w lesie i dlaczego takie miejsca odgrywają bardzo ważną rolę. A może nawet weźmiecie ze sobą worek i zbierzecie trochę śmieci?
Latem warto pokusić się o wyjazd w góry lub nad morze. Zamiast korzystać z basenów, parków rozrywki i pięciogwiazdkowych hoteli, weźcie plecak i ruszajcie na podbój Beskidów lub popływajcie kajakami podczas wypoczynku na Mazurach. Takie wyjazdy stworzą wyjątkowe wspomnienia, zapewnią Wam porządną dawkę ruchu i przestrzeni, a przy tym z pewnością przywieziecie do domu niejedną ciekawostkę o naturze.
Czytajcie mądre książeczki o przyrodzie
Obecnie mamy ogromny wybór książek dla dzieci. Niektóre z nich to prawdziwe skarby - uwrażliwiają na naturę, uczą, a przy tym podobają się maluchom. Warto poświęcić chwilę, by poszukać odpowiednich tytułów. Niektóre z nich to np. seria „Żubr Pomponik”, „Oceanarium” (Loveday Trinick), „Od...do”, „Jak rosną zwierzęta blisko nas” (Liliana Fabisińska), „Możemy uratować naszą Ziemię” (Kirby Loll), „Pory roku”, „Młodzi przyrodnicy” (Emily Bone), „Nie tylko ROBALE”. „Mrówki, ślimaki, patyczaki inne niesamowite zwierzaki” (Matt Robertson). Podczas wspólnego czytania warto rozmawiać z dzieckiem, nawiązując do tematyki książki (np. Czy wiesz, dlaczego należy dobrze traktować zwierzęta? Jak myślisz, dlaczego drzewa są takie ważne?).
Wybierz rozwijające zabawki dla dzieci
Nie tylko książeczki, ale także odpowiednio dobrane zabawki dla dzieci (sprawdź ofertę sklepu TaniaKsiazka.pl) (https://www.taniaksiazka.pl/zabawki-dla-dzieci-c-5000_5249.html), mogą uczyć szacunku do przyrody i rozwijać zainteresowanie światem natury - np. gry planszowe „Czyj to trop?”, „Dziupla”, „Quiz przyrodniczy”, „Ekosystem”, „Naturalnie”, klocki np. zestaw klocków LEGO: Rower do ratowania psów 41738 lub Pszczeli ul 21241. Najmłodsze dzieci z pewnością ucieszą się z puzzli progresywnych „Rok w lesie” (Nasza Księgarnia) oraz z gry przestrzennej „Rok w lesie. Znajdź zwierzaka”. Oprócz tego doskonałą, rozwijającą zabawką może być lornetka, lupa czy specjalny pojemnik do obserwowania owadów, a nawet akcesoria ogrodnicze - mała taczka, łopatka czy grabki.
Zaangażuj malucha w ekologiczne aktywności
Posadźcie wspólnie drzewo w ogródku lub na działce - najlepiej należące do rodzimego gatunku. Jeśli mieszkacie w bloku, zasiejcie zioła w doniczce, hodujcie pomidory na balkonie i kiełki na parapecie. Wybierzcie się na sprzątanie świata lub dokarmiajcie bezdomne koty, zimą zbudujcie karmnik i dokarmiajcie ptaki. Zbudujcie razem budki dla ptaków, owadów, motyli czy nietoperzy. Zasiejcie łąkę kwietną i obserwujcie, jakie owady skorzystają z tego poczęstunku. Segregujcie śmieci, oszczędzajcie wodę - zachęć dziecko, by towarzyszyło Ci w takich aktywnościach i przekształć je w dobrą zabawę.
Dzieci nas nie słuchają, tylko naśladują
Możemy wiele opowiadać dzieciom o naturze i o tym, jak ważny jest szacunek i pielęgnacja świata przyrody. Jednak najwięcej powiedzą im nasze zachowania i działania. Warto samemu dbać o naturę, wykazywać zainteresowanie nią, angażować się w działania ekologiczne i wprowadzać ekologiczne rozwiązania we własnym domu. Wybierając się na wakacje, decyduj się na kierunki, które umożliwią obcowanie z naturą, przeczytaj czasem jakąś ciekawostkę przyrodniczą i podziel się nią z dzieckiem podczas powrotu z przedszkola lub szkoły.
Wspólnie możecie cieszyć się światem natury. Wówczas szacunek do przyrody przyjdzie sam - będzie naturalnym (nomen omen) następstwem waszych wspólnych działań i fascynacji otaczającym światem.
Więcej na: https://www.taniaksiazka.pl/
Źródło informacji: taniaksiazka.pl
Źródło informacji: taniaksiazka.pl