Majowe egzaminy dla ósmoklasistów i maturzystów już niebawem. Jak skutecznie przygotować się do egzaminów?

2023-03-29, 13:35 aktualizacja : 2023-03-29, 13:39
unsplash.com
unsplash.com
Egzaminy końcowe w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych zbliżają się wielkimi krokami - czas na solidne powtórki i uzupełnianie wiedzy. Jak przygotować się do matury lub egzaminu ósmoklasisty, by testy poszły jak z płatka? Z tymi wskazówkami to proste.

Zacznij przygotowanie do egzaminów z odpowiednim wyprzedzeniem

Ostatnie kilka tygodni przed egzaminem warto poświęcić na bezpośrednie przygotowania: sprawdzenie dotychczasowego poziomu wiedzy, powtórkę materiału ujętego w podstawie programowej i rozwiązywanie przykładowych zadań testowych. Przygotowania te warto zacząć odpowiednio wcześniej; ucząc się w pośpiechu i stresie nie będziesz w stanie przyswoić sobie całej niezbędnej wiedzy, a na samym egzaminie będziesz spięty i zmęczony. Systematyczne powtórki mniejszych partii materiału dają znacznie lepsze efekty. Nauka w krótszych blokach zapewni Ci ponadto czas na relaks, spotkania z kolegami czy hobby.

Zaplanuj czas na naukę w codziennym planie dnia

Aby łatwiej dotrzymać danego sobie słowa i zachować systematyczność w nauce, zacznij od wykonania planu w formie graficznej. Warto wyznaczyć w nim dni i ilość czasu, jakie poświęcisz na powtórki materiału z poszczególnych przedmiotów. W miarę upływu czasu zaznaczaj kolejne zrealizowane jednostki: widok dokonanych postępów dodatkowo zmotywuje Cię do dalszej pracy.

Repetytorium - Twój przewodnik w przygotowaniach do egzaminów

Odpowiednio dobrane podręczniki https://tantis.pl/podreczniki-do-szkol-podst-i-srednich-c5055 i zbiory zadań pomogą Ci uzupełnić i utrwalić wiedzę. Korzystając z nich zyskasz także informacje na temat formy i przebiegu egzaminów. Oprócz używanych na co dzień podręczników i zeszytów ćwiczeń warto zaopatrzyć się w dedykowane repetytoria, przydatne zarówno podczas przygotowań do egzaminu ósmoklasisty, jak i do matury.

Treść repetytoriów obejmuje wszystkie zagadnienia ujęte w podstawie programowej danego przedmiotu - sięgając po opracowanie tego typu masz więc pod ręką wszystkie potrzebne informacje, podane w przystępnej i czytelnej formie. Ważnym elementem repetytoriów są także przykładowe zadania egzaminacyjne, dzięki którym nauczysz się wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce i oswoisz się z formą testu.

unsplash.com

Pamiętaj o odpoczynku

Zachowanie umiaru i balansu przynosi korzyści w każdej dziedzinie życia, a przygotowanie do matury lub egzaminu ósmoklasisty nie jest tu wyjątkiem. We wspomnianym wyżej planie warto zarezerwować także miejsce na odpoczynek. Regularne „wietrzenie” głowy utrwala zdobytą wiedzę i pozwala uniknąć przemęczenia.

W ostatnim dniu przed egzaminem odłóż książki i repetytoria na półkę - rzetelna praca, którą wykonałeś do tej pory, w zupełności wystarczy. Czas na relaks i ładowanie akumulatorów: długi spacer z psem, rowerowa wycieczka, wyścigi na rolkach ze znajomymi - wybierz aktywność, która daje Ci najwięcej pozytywnej energii.

Te wskazówki pomogą Ci w solidnym przygotowaniu do egzaminów.

Więcej na: https://tantis.pl/

Źródło informacji: tantis.pl
 

Źródło informacji: tantis.pl

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.