W Katowicach podpisano list intencyjny ws. organizacji w Polsce zawodów EuroSkills 2027

2021-09-21, 13:18 aktualizacja : 2021-09-21, 13:32
PAP/S. Leszczyński (1)
PAP/S. Leszczyński (1)
Na Europejskim Kongresie Gospodarczym (EEC) w Katowicach podpisano list intencyjny ws. organizacji w Polsce w 2027 roku konkursu umiejętności branżowych EuroSkills.

List intencyjny podpisali przedstawiciele uczelni technicznych: Politechniki Poznańskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Politechniki Śląskiej. List podpisał również dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) dr Paweł Poszytek, będący jednocześnie dyrektorem Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Fundacja jest inicjatorem powstania listu, wcześniej działała na rzecz dołączenia Polski do zawodów EuroSkills i WordSkills. 

Jak zaznaczył dr Poszytek, zawody na poziomie europejskim skupiają 40 różnych branż zawodowych, w ramach których rywalizują młodzi ludzie ze wszystkich krajów europejskich. 

„Są to tradycyjne branże takie jak gotowanie, dekarstwo, stolarstwo czy sucha zabudowa, aż po zawody supernowoczesne związane z cyberbezpieczeństwem, mobilną robotyką, chmurą obliczeniową czy przemysłem 4.0. – wyjaśnił dr Paweł Poszytek. – Właśnie do takich daleko zaawansowanych technologicznie konkurencji potrzebujemy zawodników, którzy się wywodzą ze szkół technicznych” – dodał. 

Dyrektor FRSE zapowiedział również, że lista sygnatariuszy-członków koalicji na rzecz organizacji EuroSkills 2027 w Polsce będzie się sukcesywnie powiększać. „Podpisujemy w Katowicach również współpracę z Polską Izbą Gospodarczą Zaawansowanych Technologii a przy najbliższych okazjach ta koalicja będzie się poszerzać o kolejnych interesariuszy” – mówił dr Poszytek.

Zauważył, że oficjalnie zostały już tylko dwie kandydatury do organizacji EuroSkills 2027 – Polska i Niemcy. Wyraził przy tym nadzieję, że Polsce uda się stworzyć taką ofertę programową i organizacyjną, dzięki której to właśnie w naszym kraju zostaną zorganizowane zawody. 

EuroSkills i WorldSkills to międzynarodowe, cykliczne wydarzenia, w których biorą udział młodzi ludzie do 23 roku życia , spotykając się co dwa lata naprzemiennie, na zawodach europejskich i na zawodach światowych. Konkursy odbywają się już od 70 lat, uczestniczy w nich ponad 85 krajów; Polska dołączyła do tego grona cztery lata temu. Najbliższe zawody EuroSkills 2021, w których bierze udział polska kadra narodowa, odbędą się już 22-26 września w Graz w Austrii.

List na rzecz organizacji EuroSkills 2027 w Polsce w imieniu uczelni technicznych podpisali: prorektor ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Poznańskiej dr hab. inż. Paweł Śniatała, prorektor ds. studenckich Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. dr hab. inż. Rafał Dańko oraz rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.

Wcześniej, na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, list intencyjny sygnowali: dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" dr Bianka Siwińska, oraz prezes DMG Mori Polska Marek Osiński.

W Katowicach trwa 13. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC), organizowanego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, w sąsiedztwie hali widowiskowo-sportowej Spodek. EEC stanowi istotną częścią debaty publicznej o polskiej i europejskiej gospodarce. 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.