O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Materiał partnerski

Jakie słowo zastąpi „sigmę”? Rusza plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2025

Wydawnictwo Naukowe PWN, wydawca serwisu sjp.pwn.pl, wraz z ekspertami od „młodomowy”, zasiadającymi w jury plebiscytu, z radością ogłasza start dziesiątej edycji Młodzieżowego Słowa Roku. 8 października ruszają zgłoszenia, a wśród przesłanych słów z pewnością znajdzie się następca ubiegłorocznej „sigmy”.

PWN
PWN

Przed nami wyjątkowy powód do świętowania - okrągła rocznica językowego konkursu. To doskonała okazja, aby podsumować minioną dekadę oraz wspólnie celebrować bogactwo i ożywczą zmienność młodzieżowego języka, który wciąż inspiruje i zaskakuje.

„Jubileuszowa, dziesiąta edycja plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku to dla nas szczególny moment. Konkurs na stałe wpisał się w kalendarz językowy i społeczny, pokazując, jak dynamicznie zmienia się język młodych ludzi. To nie tylko zabawa, ale także cenny materiał do obserwacji trendów kulturowych i komunikacyjnych. Cieszymy się, że co roku wspólnie z młodzieżą odkrywamy słowa, które trafiają do codziennego języka i stają się symbolem swoich czasów” - mówi Natalia Wojciechowska, prezes Wydawnictwa Naukowego PWN.

Moment przyjmowania zgłoszeń to wyjątkowy czas, w którym oddajemy głos młodzieży. To właśnie teraz można wziąć udział w lingwistycznej zabawie otwartej dla wszystkich użytkowników języka polskiego.

Zgłoszenia ruszają

Jak co roku jesienią, językowa rywalizacja nabiera rumieńców. Czy wśród zgłoszeń pojawią się wyrazy już znane, lecz wzbogacone o nowe znaczenia, czy też zaskoczą nas zupełnie nowe i nieoczywiste propozycje?

W pierwszym etapie, który rozpoczyna się 8 października i potrwa do 5 listopada, będzie można proponować słowa wraz z ich znaczeniami i przykładami użycia. Spośród najczęściej zgłaszanych propozycji jury sformuje finałową listę, która następnie zostanie poddana internetowemu głosowaniu. Start tego etapu przewidziano na 13 listopada. Finałowe słowo poznamy podczas uroczystej gali już na początku grudnia.

Swoich językowych kandydatów do tytułu Młodzieżowego Słowa Roku 2025 można zgłaszać, klikając w poniższy link:

LINK https://sjp.pwn.pl/msr 

Partner plebiscytu, firma Apart, przygotowała upominki dla osób, które wypełniły swoje zgłoszenia w ramach w Młodzieżowego Słowa Roku 2025 - codziennie trzy osoby otrzymają zegarek.

Konkurs Młodzieżowego Słowa Roku w widoczny sposób wpłynął na współczesną polszczyznę i na stałe wpisał się do kalendarza ogólnopolskich wydarzeń z obszaru popkultury. Plebiscyt, którego pomysłodawcą jest PWN, to nie tylko doskonała okazja, aby wsłuchać się w głos młodzieży, ale także - już po raz dziesiąty - utwierdzić w przekonaniu, że język polski jest żywy i zmienia się tak samo szybko jak trendy, które obserwujemy w każdym innym obszarze naszego życia.

Tegoroczną edycję wspierają partnerzy. Mecenasami głównymi 10. edycji Młodzieżowego Słowa Roku są ORLEN oraz PKO Bank Polski. Mecenasami są firmy: Apart, Local Heroes oraz marki Oxford i Pelikan. Partnerem wspierającym jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Organizatorzy z niecierpliwością oczekują zgłoszeń i wierzą, że popularne słowo „sigma” znajdzie w tym roku swojego godnego, jubileuszowego następcę.

KONTAKT:

Dorota Uslu

Advalue 

e-mail: dorota.uslu@advalue.pl

PWN
Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.

Zobacz także

  • Prezentacja po konferencji, nowych wystaw Małgorzaty Blamowskiej "Wszystkie wcielenia kobiety", Alicji Białej "Zatruty staw" i "Wielcy współcześni. Dar Teresy i Andrzeja Starmachów" w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie (zdjęcie ilustracyjne)PAP/Łukasz Gągulski
    Prezentacja po konferencji, nowych wystaw Małgorzaty Blamowskiej "Wszystkie wcielenia kobiety", Alicji Białej "Zatruty staw" i "Wielcy współcześni. Dar Teresy i Andrzeja Starmachów" w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie (zdjęcie ilustracyjne)PAP/Łukasz Gągulski

    Prestiżowe instytucje kultury będą płacić artystom wizualnym za udział w wystawach

  • Dwie nowe ekspozycje "Miasto kobiet" i "Kwestia kobieca 1550–2025" zainaugurowały drugi rok działalności Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Fot. PAP/Szymon Pulcyn
    Dwie nowe ekspozycje "Miasto kobiet" i "Kwestia kobieca 1550–2025" zainaugurowały drugi rok działalności Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Dziewięć dzieł, których nie można ominąć na wystawie „Kwestia kobieca 1550–2025” w warszawskim MSN

  • Fot. PAP - kadr z filmu
    Fot. PAP - kadr z filmu

    ORLEN: konsekwentnie wspieramy polską kulturę

  • Enokarpackie zaprasza w podróż po Podkarpaciu

Serwisy ogólnodostępne PAP