Renault i Dacia z rekordową sprzedażą w Polsce
Francuska grupa motoryzacyjna Renault sprzedała w 2019 r. w Polsce 70,5 tys. nowych pojazdów. Jak zaznaczył dyrektor wykonawczy Renault w Polsce Tomasz Mróz, to o prawie 6,3 tys. samochodów Renault i Dacia więcej niż rok wcześniej i najwięcej w historii marki.
Na rynku samochodów osobowych i dostawczych sprzedaż Renault i Dacii wzrosła w sumie o 9,8 proc. Udział francuskiej grupy motoryzacyjnej w rynku samochodów osobowych i dostawczych w Polsce wyniósł w 2019 r. 11,3 proc. Renault znalazło się na szóstym miejscu w rankingu sprzedaży na polskim rynku, a Dacia na siódmym.
Jak wskazał Mróz, celem francuskiego koncernu jest wejście do pierwszej piątki najlepiej sprzedających się samochodów osobowych w Polsce i powrót na pozycję lidera na rynku pojazdów dostawczych.
"Będzie to dla nas także rok stojący pod znakiem elektromobilności" - dodał. W polskiej ofercie koncernu pojawiło się już nowe Renault ZOE z zasięgiem prawie 400 km, a w tym roku do floty dołączą również modele Clio, Captur i Megane w wersji hybrydowej.
W roku 2019 w Polsce zarejestrowano prawie 27,6 tys. samochodów osobowych Renault. Najlepiej sprzedającym się modelem marki pozostał Clio (hatchback i grandtour) z wynikiem blisko 8,7 tys. nowych rejestracji. Drugie miejsce ponownie zajęło Megane (6,2 tys. sprzedanych egzemplarzy), a na trzeciej pozycji uplasował się Captur (3,7 tys.). Te trzy modele odpowiadają za dwie trzecie całkowitej sprzedaży osobowych Renault.
Na rynku samochodów dostawczych marka zajęła drugie miejsce z wynikiem blisko 9,9 tys. sprzedanych egzemplarzy.
Z kolei Dacia w 2019 r. zajęła siódme miejsce na rynku sprzedaży w Polsce z udziałem na poziomie 5,3 proc. Łącznie do klientów na polskim rynku trafiły 33 tys. pojazdów osobowych i dostawczych marki. Najpopularniejszym modelem pozostał SUV Duster z wynikiem 15,3 tys. nowych rejestracji (wzrost o ponad 55 proc. rok do roku). Kompaktowa Dacia Sandero znalazła się natomiast w trójce najlepiej sprzedających się w Polsce modeli do klientów indywidualnych.
Wśród samochodów dostawczych najpopularniejszym modelem marki Dacia kolejny raz okazał się Dokker Van (ponad 2,1 tys. nowych rejestracji). (PAP
lus/ malk/