Parlament Europejski poparł unijne projekty energetyczne

2020-02-12, 14:06 aktualizacja : 2020-02-12, 14:24
Parlament Europejski poparł w środę w Strasburgu listę 151 unijnych projektów infrastruktury energetycznej i paliwowej, m.in. z sektora gazu, energii elektrycznej i ropy naftowej. Wiele z nich realizowanych jest w Polsce. Ich odrzucenia domagali się Zieloni.

Czwarta lista PCI, czyli tzw. Projektów Wspólnego Zainteresowania UE (ang. Projects of Common Interest) została opublikowana przez Komisję Europejską 31 października 2019 r. Zawiera ona 151 unijnych projektów energetycznych, w tym kilkanaście z Polski, z sektora gazu, energii elektrycznej i ropy naftowej. Zgodnie z planami KE mają one otrzymać 30 mld euro unijnego dofinansowania.

Planom tym sprzeciwili się Zieloni argumentując m.in., że budowa nowej infrastruktury gazowej uzależni Unię od paliw kopalnych, co będzie sprzeczne z założeniami paryskiego porozumienia klimatycznego. Obaw tych nie podzieliły jednak inne grupy polityczne.

"Stawką dzisiaj była możliwość otrzymania pomocy Unii Europejskiej dla takich naszych strategicznych inwestycji jak gazociąg Baltic Pipe z Danii do Polski, budowa pływającego terminala na gaz ciekły LNG w Gdańsku, połączenia gazowe z Litwą i Słowacją, ropociąg Brody-Adamowo czy – rozbudowa wewnętrznych sieci elektroenergetycznych. Wynik dzisiejszego głosowania to także zielone światło Parlamentu Europejskiego dla ubiegania się przez Polskę o poważne wsparcie finansowe dla tych projektów – bardzo mi na tym zależało. Wykorzystajmy tę szansę" – mówił po głosowaniu w Strasburgu europoseł PO Jerzy Buzek.

Buzek dodał także, że inwestycje z listy PCI zbliżą UE zarówno do ukończenia budowy unijnego wewnętrznego rynku energii i Unii Energetycznej, jak również – do realizacji celów klimatycznych.

Konieczność poparcia projektów uzasadniał także podczas poprzedzającej głosowanie, poniedziałkowej debaty w PE europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski: "Lista uwzględnia zarówno cele klimatyczne, jak i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego" – mówił polityk.

Dodał również, że PE powinien pamiętać, że każdy kraj UE musi mieć możliwość dokonania rzeczywistej transformacji energetycznej i przejścia na gospodarkę mniej emisyjną.

Projekty PCI – Wspólnego Zainteresowania UE – to transgraniczne projekty infrastruktury energetycznej o strategicznym znaczeniu dla Unii, mające podnieść poziom bezpieczeństwa na europejskim rynku energii. Korzystają one z licznych udogodnień w postaci m.in. przyspieszonej procedury wydawania pozwoleń i decyzji administracyjnych czy możliwości otrzymania środków finansowych z instrumentu Łącząc Europę (ang. Connecting Europe Facility) w formie bezzwrotnych dotacji lub innowacyjnych instrumentów finansowych. Lista projektów PCI jest aktualizowana co 2 lata. (PAP)

jowi/ malk/