Sąd w Australii nakazał Google'owi ujawnienie danych autora opinii o dentyście

2020-02-16, 10:48 aktualizacja : 2020-02-16, 11:30
Sąd w Australii nakazał Google'owi ujawnienie tożsamości autora niepochlebnej opinii o gabinecie dentystycznym z Melbourne, którego właściciel chce pozwać go za zniesławienie - podał serwis internetowy brytyjskiego nadawcy publicznego BBC.

Jak twierdzi właściciel gabinetu dr Matthew Kabbabe, który specjalizuje się w wybielaniu zębów, opinia użytkownika posługującego się pseudonimem "CBsm 23" wyrządziła szkody jego działalności zawodowej, doradzając potencjalnym klientom: "TRZYMAJCIE SIĘ Z DALEKA". Dodatkowo, autor opinii stwierdził w publicznie widocznym wpisie, iż zabieg, który przeprowadzono w gabinecie, był "ekstremalnie dziwaczny i niekomfortowy".

W myśl wydanego w sprawie orzeczenia sądu, Google ma przekazać dr Kabbabemu dane dotyczące autora opinii, takie jak jego imię i nazwisko, numer telefonu, dane geolokalizujące oraz adres IP powiązane z kontem, z którego wystawiona została recenzja gabinetu.

Orzeczenie zapadło w wyniku odwołania dentysty od wyroku pierwszej instancji, w której sąd przyznał rację koncernowi, że użytkownicy jego usług mają prawo do wystawiania negatywnych opinii na temat odwiedzanych miejsc.

W ubiegłym roku koncern argumentował, iż sprawy o zniesławienie dotyczące zamieszczanych w sieci opinii o sklepach i usługach mogą prowadzić do ograniczenia praw konsumentów oraz wolności wypowiedzi.

Kabbabe uważa, iż orzeczenie, które zapadło w wyniku odwołania jest "przełomowym zwycięstwem dla małych przedsiębiorców" i argumentuje, iż Google ma obowiązek współpracy z nimi, skoro dostarcza platformę umożliwiającą anonimowe zamieszczanie potencjalnie zniesławiających wpisów na temat działalności firm.

Obecnie koncern nie ustosunkował się do sprawy. (PAP)

mfr/ malk/