Hologram Whitney Houston rusza w trasę koncertową

2020-02-19, 16:34 aktualizacja : 2020-02-19, 16:38
W osiem lat po śmierci Whitney Houston hologram piosenkarki rusza w trasę koncertową po Europie. Wirtualną wersję Houston stworzyła firma BASE Hologram, wykorzystując setki godzin nagrań z koncertów - podała w środę agencja Associated Press.

Tournee "Wieczór z Whitney: Trasa Hologramu Whitney Houston" rozpocznie się 25 lutego w Wielkiej Brytanii, a europejska część występów zakończy się na początku kwietnia. Następnie planowany jest szereg dalszych koncertów w USA.

Widzowie usłyszeć będą mogli wykonania m.in. "How Will I Know", "Saving All My Love For You" czy "I Will Always Love You" oraz kilka rzadszych piosenek z repertuaru, m.in. cover "Higher Love" Stevego Winwooda.

Według producentki trasy koncertowej Pat Houston - szwagierki nieżyjącej piosenkarki, jej byłej menedżerki i obecnej zarządczyni majątku, "to odpowiednia pora" na tego typu wydarzenie. "Mam pewność, że organizujemy wszystko we właściwy sposób - to w duchu Whitney" - dodała.

Pat Houston organizuje serię wydarzeń we współpracy z firmą BASE Hologram, która umożliwiła już pośmiertne trasy koncertowe Roya Orbisona czy Marii Callas. Pierwszy pomysł na holograficzną trasę Houston powstał pięć lat temu. Firma opracowała realistyczną wersję piosenkarki wykorzystując dublerkę oraz setki godzin nagrań z koncertów, łącząc je w całość za pomocą zaawansowanych efektów generowanych komputerowo.

"Opracowaliśmy hologram podobnym sposobem, jaki wykorzystali twórcy filmów z serii +Star Wars+, przy tworzeniu nowych scen z Carrie Fisher" - wskazał szef BASE Hologram Marty Tudor. "To długi, żmudny i bardzo skomplikowany proces. Ale myślę, że nam się udało" - ocenił.

W zeszłym tygodniu dziennikarze zostali zaproszeni na próbę koncertu w Burbank w stanie California. AP podało, że obraz Houston wyświetlany jest na ledwo widocznej siatce umieszczonej na scenie, na której gra zespół akompaniujący i tańczą prawdziwi tancerze.

Agencja prasowa oceniła, że w miarę trwania próby ograniczenia technologii stawały się coraz widoczniejsze. Zauważyć można było promienie projektora, a hologram Houston wykonywał jedynie niewielkie ruchy.

AP zaznaczyło, że mimo to wydarzenie ukazuje wielki postęp technologiczny w aspekcie holograficznych występów od czasu, gdy w 2012 r. wyświetlono podczas koncertu hologram nieżyjącego rapera Tupaca.

W czasie próby wirtualna Houston wchodziła bowiem od czasu do czasu w interakcje z czterema tancerkami i dwiema śpiewaczkami towarzyszącymi. W jej zachowaniu odwzorowano zaś nawet niewielkie elementy wyróżniające piosenkarkę, jak np. drżenie szczęki przy długim utrzymywaniu jednego dźwięku czy specyficzne ruchy palcami przy wokalizacjach.

Śpiew Houston powstał zaś przez połączenie wersji studyjnych piosenek z kolekcją nagrań z wcześniejszych występów. Dzięki temu w czasie koncertu z hologramem pojawiają się brzmiące spontanicznie momenty, w których piosenkarka odchodzi od klasycznej wersji utworów. (PAP)

kso/ malk/