W czerwcu japońscy producenci aut odnotowali spadek sprzedaży o 21,3 proc. rdr

2020-07-30, 13:15 aktualizacja : 2020-07-30, 15:12
W czerwcu japońskie koncerny motoryzacyjne odnotowały spadek sprzedaży samochodów o 21,3 proc. w ujęciu rok do roku – informuje w czwartek agencja Reutera.

Czerwiec był dla japońskich producentów aut czwartym z rzędu miesiącem, który przyniósł dwucyfrowe spadki sprzedaży w stosunku do analogicznych okresów ubiegłego roku – zauważa Reuters.

Siedem największych w Japonii firm motoryzacyjnych łącznie sprzedało w czerwcu 1,88 mln aut, wobec 2,39 mln sprzedanych w tym samym miesiącu ubiegłego roku.

Reuters zwraca jednak uwagę, że czerwcowy spadek sprzedaży był wyraźnie niższy od odnotowanych w dwóch wcześniejszych miesiącach br. W kwietniu japońscy producenci odnotowali sprzedaż niższą o 50 proc. rdr, zaś w maju o 38 proc.

Łącznie japońskie koncerny motoryzacyjne wyprodukowały w czerwcu 1,65 mln samochodów, czyli o 26,1 proc. mniej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Dla porównania spadek produkcji w maju wyniósł 62 proc. rdr.

Globalny popyt na samochody załamał się od marca w związku z pandemią koronawirusa. Eksperci rynku samochodowego szacują, że powrót do stanu sprzed kryzysu może zająć tej branży nawet 5 lat.

mam/