UE/ W przyszłym tygodniu rozmowy Komisji Europejskiej z BigTech

2020-11-20, 10:19 aktualizacja : 2020-11-20, 10:21
Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton, zaprosił firmy technologiczne, jak Google, Apple, Amazon i Facebook, na spotkanie online w przyszłym tygodniu, żeby przedyskutować planowane przez UE przepisy regulujące m.in. działanie platform internetowych.

Jak informują unijni dyplomaci, spotkanie ma się odbyć we wtorek 24 listopada w formie wideokonferencji. Do udziału w niej komisarz Breton zaprosił 20 firm, w tym m.in. Google, Apple, Amazon, Facebook, Microsoft, Booking.com, Expedia, Trivago czy DuckDuckGo. Jak mówią unijni urzędnicy, nie wiadomo jeszcze, czy w spotkaniu udział wezmą sami szefowie koncernów czy też oddelegowani przez nich przedstawiciele.

Podczas konferencji poruszony zostanie temat planowanych przez UE nowych projektów przepisów, czyli aktu o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA) oraz regulacji o jednolitym rynku cyfrowym (Digital Markets Act, DMA). Pierwsze mają m.in. regulować działanie platform społecznościowych w UE, w tym nakładać na nie odpowiedzialność za publikowane za ich pośrednictwem treści i zobowiązywać firmy do ujawniania wykorzystywanych przez nie algorytmów. Drugie dotyczą zasad funkcjonowania dużych firm technologicznych na unijnym rynku, w tym nakładania na nie obowiązku udostępniania gromadzonych danych mniejszym rywalom oraz zakazu nieuczciwych praktyk handlowych, jak faworyzowanie własnych produktów.

Obydwa projekty przepisów Komisja Europejska ma przedstawić 2 grudnia br. Zanim będą one mogły wejść w życie, będą musiały najpierw zostać zaakceptowane przez Parlament Europejski i kraje członkowskie. Szacuje się, że procedury mogą zająć nawet rok.(PAP)

jowi/ mam/