Туск заявив, що Польща не зацікавлена в ескалації напруженості з Україною
Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що Варшава не зацікавлена в ескалації напруженості у відносинах з Україною, оскільки в інтересах обох країн є розвиток співпраці та спільне бачення майбутнього. Він також зазначив, що до Конференції з відновлення України в Ґданську Польща підготувала близько 200 угод і договорів, значна частина яких стосується польсько-української співпраці.
На початку засідання уряду прем’єр Польщі зазначив, що польсько-українські відносини є головною темою не лише в ЗМІ обох країн.
"Але це також питання, над яким ми працюємо вже багато-багато годин, аби мінімізувати витрати та збитки, що виникли внаслідок низки рішень", – додав він.
Голова уряду наголосив, що усвідомлює, "як легко сьогодні розпалити антипольські настрої в Україні та антиукраїнські – у Польщі, і що на цьому можна дійсно здобути такий внутрішній політичний успіх, уявний успіх".
"Незалежно від того, що покажуть опитування та дослідження громадської думки, і з огляду на стратегічну безпеку та інтереси Польщі, я жодним чином не докладу зусиль до розпалювання цієї напруги (у польсько-українських відносинах)", – заявив Туск.
Він додав, що наразі його не цікавить, "популярне це рішення чи ні". "Я переконаний, що в довгострокових інтересах Польщі – будувати якомога кращі відносини, засновані на баченні майбутнього, а не на травмах минулого", – сказав прем’єр-міністр. Водночас він наголосив, що ці травми, особливо з польського боку, мають підстави.
Голова польського уряду згадав про Конференцію з відновлення України, яка відбудеться у Ґданську цього четверга та п’ятниці.
"Ми допомогли підготувати до конференції 200 угод і договорів, у тому числі багато безпосередньо польсько-українських, що стосуються спільних проєктів та спільного бізнесу після закінчення війни", – наголосив він.
"Мова йде про сотні мільярдів доларів, і це не польські гроші, а кошти, які також витрачатимуть польські компанії в Україні після закінчення війни", – додав Туск. Він зазначив, що в інтересах обох країн – продовження співпраці, яка розпочнеться завдяки тим угодам і домовленостям, що будуть підписані в Ґданську.
Прем’єр-міністр, коментуючи останні події у контексті польсько-українських відносин, також зазначив, що "давно вже так мудро не звучали" слова Владислава Бартошевського про те, що "варто бути порядною людиною, навіть якщо це не завжди вигідно".
На думку Туска, у польсько-українських питаннях "обидві сторони повинні знати, що варто поводитися гідно", а в цьому випадку, "це вигідно".
"Налагодження добрих відносин – це не лише прояв порядності в скрутні часи, під час війни, але й вигідна справа", – підкреслив він. За його словами, в цьому дусі готувалася Конференція з відновлення України, яка, на його думку, так чи інакше, відбудеться. "Незалежно від того, хто зараз заважає нам у Варшаві та Києві, ця конференція відбудеться", – наголосив голова польського уряду.
(PAP)
Опр. Roman Havryshchak
hav/