Administracja Trumpa pozwana. W tle sprawa cenzurowania parków i pomników
Grupy reprezentujące władze parków narodowych w USA, a także historyków i naukowców złożyły pozew przeciw administracji prezydenta Donalda Trumpa, aby zakazać jej usuwania z parków i pomników informacji dotyczących tematów takich jak niewolnictwo i zmiany klimatu - podała agencja Reutera.
National Parks Conservation Association (NPCA), American Association for State and Local History i cztery inne organizacje w pozwie wniesionym do sądu federalnego w Bostonie twierdzą, że ministerstwo ds. zasobów wewnętrznych prowadzi „trwałą kampanię mającą na celu wymazywanie historii i podważenie (ustaleń - PAP) nauki”.
Administracja Trumpa usuwa znaki i eksponaty z parków
W pozwie przekonują one, że ministerstwo usuwa znaki i eksponaty z parków, czym narusza określone przez Kongres regulacje dotyczące funkcjonowania ponad 430 parków narodowych. Twierdzą też, że resort przyjął niezgodną z prawem politykę, która nie uzasadnia w żaden sposób, dlaczego różne znaki i eksponaty muszą zostać, jego zdaniem, usunięte.
„Cenzurowanie nauki i wymazywanie historii Ameryki w parkach narodowych stanowi bezpośrednie zagrożenie dla wszystkiego, co reprezentują te niezwykłe miejsca i nasz kraj” – napisał w oświadczeniu dyrektor ds. zasobów kulturowych w NPCA Alan Spears.
Rzecznik ministerstwa ds. zasobów wewnętrznych opisał grupę reprezentującą powodów, Democracy Forward, jako kierowaną przez „skrajnie lewicowych ekstremistów”. Przekonywał, że kwestionowana przez nią polityka ma na celu „zapewnienie, że parki przedstawiają pełną i dokładną historię Ameryki”.
Burza wokół parków narodowych w USA
Pozew został wniesiony we wtorek, dzień po tym, jak sędzia federalny w Pensylwanii nakazał Służbie Parków Narodowych przywrócenie ekspozycji, która została usunięta z Prezydenckiej Rezydencji w Narodowym Parku Historycznym Niepodległości w Filadelfii, opisującej historię niewolnictwa. Na wystawie pokazano m.in. dziewięciu niewolników pierwszego prezydenta kraju, George'a Washingtona.
Również we wtorek kilka organizacji złożyło pozew w Nowym Jorku, twierdząc, że ministerstwo bezprawnie usunęło tęczową flagę z pomnika Stonewall National Monument, poświęconego ruchowi na rzecz praw osób LGBTQ.
W pozwie usunięcie flagi nazwano „najnowszym z długiej serii działań administracji Trumpa mających na celu dyskryminację i piętnowanie społeczności LGBTQ+”. Tęczowa flaga została umieszczona tam w 2022 r. i stała się pierwszą taką flagą na stale powiewającą w obiekcie federalnym.(PAP)
bjn/ akl/ ppa/