O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ambasador Ukrainy w Polsce: zależy nam na silnym wsparciu ze strony NATO

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar podkreślił w rozmowie z PAP, że Kijów, w obliczu napiętej sytuacji międzynarodowej, liczy na silny sygnał solidarności ze strony sojuszników podczas szczytu NATO w Hadze. Jak dodał, spotkanie w Holandii ma dla Ukrainy fundamentalne znaczenie polityczne i wojskowe.

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar. Fot. PAP/Szymon Pulcyn
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar. Fot. PAP/Szymon Pulcyn

We wtorek w Hadze rozpoczyna się szczyt NATO. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich takich spotkań, które odbyły się w Wilnie i Waszyngtonie, Ukraina nie będzie podczas tegorocznego wydarzenia głównym tematem. Szczyt w Holandii zostanie zorganizowany pod hasłem zwiększenia zobowiązań finansowych państw członkowskich. 

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte zapowiedział dążenie do podniesienia wydatków obronnych do 5 proc. PKB – z czego 3,5 proc. miałoby być przeznaczone przez państwa na obronność, a 1,5 proc. - na inne inwestycje dotyczące bezpieczeństwa. Propozycja ta podzieliła sojuszników: m.in. Stany Zjednoczone, Polska i kraje bałtyckie poparły inicjatywę, natomiast Hiszpania, Belgia, Włochy i Kanada wyraziły sprzeciw. 

Eksperci zwracają uwagę, że w kontekście eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie – gdzie w niedzielę Waszyngton przyłączył się do izraelskiej operacji przeciwko irańskiemu programowi nuklearnemu – oraz rosnących obaw dotyczących cen ropy, temat Ukrainy może zejść w Hadze na dalszy plan. Aby temu zapobiec, do Holandii przybywa ukraińska delegacja na czele z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Ukraiński przywódca zapowiedział, że planuje spotkać się podczas szczytu z prezydentem USA Donaldem Trumpem, a obie strony już pracują nad zorganizowaniem takiej rozmowy.

Ambasador Ukrainy w Polsce, Wasyl Bodnar, podkreślił w rozmowie z PAP, że - mimo wielu innych punktów w agendzie - szczyt ma dla Kijowa kluczowe znaczenie. 

Najważniejsze będą dla nas okazanie solidarności z Ukrainą i kontynuacja wsparcia ze strony sojuszników w walce z rosyjską agresją. Liczymy, że w tej kwestii stanowisko sojuszników pozostanie niezmienne. Drugi priorytet to zobowiązania dotyczące dalszej pomocy finansowej i politycznej (dla Kijowa)

Wasyl Bodnar

Bodnar zaznaczył, że strona ukraińska nadal postrzega pełnoprawne członkostwo w NATO jako swój cel strategiczny i będzie przekonywać partnerów, że przystąpienie Ukrainy do Sojuszu po zakończeniu wojny wzmocni tę organizację. 

Ukraina wnosi dużą wartość dodaną, jeśli chodzi o realne wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Nasze siły zbrojne dysponują (odpowiednim) doświadczeniem, specjalistami, technologiami i (zasobami) informacyjnymi

Wasyl Bodnar

Ambasador podkreślił również znaczenie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, które – jak zaznaczył – nadal pozostają kluczowym filarem bezpieczeństwa w przestrzeni euroatlantyckiej. 

Największe wsparcie Ukraina otrzymuje od USA. Bez tej pomocy (nasza) obrona byłaby znacznie trudniejsza. Dlatego podczas szczytu kluczowe będą rozmowy o kontynuacji współpracy (z Waszyngtonem) i realizacji wcześniejszych ustaleń oraz koordynacji działań z sojusznikami

Wasyl Bodnar

Jak dodał, w interesie Kijowa jest również zwiększenie nakładów obronnych całego Sojuszu. 

Im silniejsze będzie NATO, tym bezpieczniejsza stanie się Europa i tym wyraźniejszy sygnał (zostanie wysłany) Rosji, że agresja (Kremla) nie ma szans powodzenia

Wasyl Bodnar

Ambasador odniósł się również do poniedziałkowej wypowiedzi szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wasyla Maluka o udaremnieniu w kwietniu 2024 r. zamachu na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na lotnisku w Rzeszowie. 

Pracownicy (ukraińskiej) ambasady zostali poinformowani o skutkach operacji SBU i ABW, ale śledztwo toczy się w trybie niejawnym, zgodnie z polskim prawem, dlatego Ukraina w żaden sposób nie ingeruje w ten proces

Wasyl Bodnar

Ambasador podziękował stronie polskiej za ścisłą współpracę służb specjalnych, która – jak powiedział – pozwala zapobiegać aktom sabotażu, neutralizować siatki szpiegowskie, zwalczać dezinformację i budować wzajemne zaufanie między państwami. 

Autor: Ihor Usatenko (PAP)

iua/ szm/ jpn/ kgr/

Zobacz także

  • Ambasador Ukrainy w Polsce, fot. PAP/Vladyslav Musiienko
    Ambasador Ukrainy w Polsce, fot. PAP/Vladyslav Musiienko

    Ambasador Ukrainy o sprawie Wołodymyra Ż.: nie wtrącamy się

  • Wasyl Zwarycz, fot. PAP/Marek Zakrzewski
    Wasyl Zwarycz, fot. PAP/Marek Zakrzewski

    Ambasador Ukrainy w Polsce odwołany. Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych o decyzji Zełenskiego

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, fot. PAP/Viktor Kovalchuk
    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, fot. PAP/Viktor Kovalchuk

    Wołodymyr Zełenski: wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Niepodległości, Polsko

  • Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Fot. PAP/Mateusz Marek
    Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Fot. PAP/Mateusz Marek
    Specjalnie dla PAP

    Konferencja o odbudowie Ukrainy. Ambasador: pokazuje realne potrzeby

Serwisy ogólnodostępne PAP