O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ponad 200 ukraińskich jeńców zmarło w rosyjskich więzieniach

Ponad 200 ukraińskich jeńców wojennych zmarło w rosyjskich więzieniach od początku pełnowymiarowej napaści Rosji na Ukrainę – poinformowała we wtorek agencja AP w raporcie opartym na danych organizacji pozarządowych, ONZ, rządu Ukrainy i ukraińskiej lekarki, która wykonała kilkadziesiąt sekcji.

Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Według ukraińskiego rządu Rosja przekazała dotąd Ukrainie ponad 5 tys. jeńców wojennych lub ich ciał. Z tej liczby 206 jeńców zmarło w więzieniach, w tym ponad 50 podczas eksplozji w barakach więziennych na terenach kontrolowanych przez Rosję.

Wiele tych zgonów wynika zapewne z przemocy stosowanej wobec osadzonych w rosyjskich więzieniach - podała AP. Urzędnicy ukraińscy wskazują, że częste przekazywanie przez stronę rosyjską ciał, które są okaleczone lub w stanie rozkładu, świadczy o próbach ukrycia przez Moskwę tortur, głodzenia jeńców oraz słabej opieki medycznej w więzieniach w Rosji i na okupowanych terenach Ukrainy.

Więcej

Zakończyła się trzecia część wymiany jeńców wojennych między Ukrainą a Rosją. Fot. X/ Wołodymyr Zełenski
Zakończyła się trzecia część wymiany jeńców wojennych między Ukrainą a Rosją. Fot. X/ Wołodymyr Zełenski

Ukraina i Rosja dokonały kolejnej wymiany jeńców

Ponadto – jak wynika z danych ukraińskich prokuratorów - 245 ukraińskich jeńców zostało zabitych przez rosyjskich żołnierzy na polu walki.

W związku z maltretowaniem schwytanych żołnierzy Ukraina zamierza pozwać Rosję za zbrodnie wojenne w Międzynarodowym Trybunale Karnym.

Według raportu ONZ z 2024 r. 95 proc. uwolnionych jeńców ukraińskich było poddawanych torturom i maltretowanych. Więźniowie mówili o biciu, wstrząsach elektrycznych, podduszaniu, przemocy seksualnej, zmuszaniu do długotrwałego pozostawiania w bolesnych pozycjach, pozorowaniu egzekucji i pozbawianiu snu.

„Takie postępowanie nie mogłoby być bardziej niezgodne z prawem” – powiedziała sprawozdawczyni ONZ ds. Ukrainy Danielle Bell.

Także organizacja broniąca praw człowieka Amnesty International opublikowała w bieżącym roku raport potwierdzający powszechne stosowanie tortur wobec ukraińskich jeńców w Rosji. Amnesty ostro skrytykowała utajnianie przez Moskwę miejsca i warunków przetrzymywania jeńców, podkreślając, że przedstawicielom organizacji pozarządowych i lekarzom odmawiano dostępu do więzień.

Według AP eksperci medycyny sądowej mają poważne trudności z określeniem przyczyny śmierci jeńców, których ciała zwrócono Ukrainie. W niektórych przypadkach brakuje organów wewnętrznych, w przypadku innych można odnieść wrażenie, że starano się ukryć obrażenia.

Więcej

Obywatele Zhang Renbo (L) i Wang Guangjun (P), którzy brali udział w wojnie przeciwko Ukrainie po stronie Rosji i dostali się do niewoli, odpowiadają na pytania dziennikarzy w Kijowie. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
Obywatele Zhang Renbo (L) i Wang Guangjun (P), którzy brali udział w wojnie przeciwko Ukrainie po stronie Rosji i dostali się do niewoli, odpowiadają na pytania dziennikarzy w Kijowie. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Jeńcy wojenni z Chin przyznali, że "wpadli w pułapkę" zastawioną przez Rosję

Lekarka wykonujące sekcje zwłok Inna Padej powiedziała agencji AP, że od początku wojny zbadała kilkadziesiąt ciał jeńców zwróconych przez Rosję. Na czaszce jednego z nich zauważyła ostatnio ślad po urazie wskazującym na uderzenie tępym przedmiotem, na tyle silne, że jeniec mógł zginąć na miejscu lub wkrótce potem.

„Te obrażenia nie zawsze muszą być przyczyną śmierci – powiedziała Padej – ale jasno świadczą o użyciu siły i torturowaniu żołnierzy”.

AP rozmawiała też z krewnymi 21 ukraińskich jeńców, którzy zmarli w więzieniu. Sekcje wykazały, że w pięciu przypadkach przyczyną była niewydolność serca, przy czym żołnierze byli w wieku 22, 39 lub 43 lat. Czterech zmarło na gruźlicę lub zapalenie płuc, jeden z powodu infekcji, jeden z powodu uderzenia tępym narzędziem, a jeden się udusił.

Według Padej takie przypadki wskazują na przemoc fizyczną oraz nieleczenie obrażeń i chorób. „W normalnych warunkach nie byłyby to przyczyny zgonu” – zaznaczyła.(PAP)

mw/ akl/ ep/

Zobacz także

  • Rustem Umierow. Fot. PAP/Viktor Kovalchuk
    Rustem Umierow. Fot. PAP/Viktor Kovalchuk

    Umierow: rozpoczęliśmy negocjacje z Rosją o uwolnieniu 1200 ukraińskich jeńców

  • Z rosyjskiej niewoli wróciło 185 żołnierzy i 20 cywilów. Fot. PAP
    Z rosyjskiej niewoli wróciło 185 żołnierzy i 20 cywilów. Fot. PAP

    Wymiana jeńców w Ukrainie. Z rosyjskiej niewoli wróciło 185 żołnierzy i 20 cywilów [WIDEO]

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/	Valdemar Doveiko
    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/ Valdemar Doveiko

    Prezydent Ukrainy: zakończył się ósmy etap wielkiej wymiany jeńców z Rosją

  • Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/STRINGER
    Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/STRINGER

    Wymiana jeńców między Ukrainą i Rosją. Zełenski zabrał głos

Serwisy ogólnodostępne PAP