O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Austria zapowiada ograniczenie pomocy finansowej i zaostrzenie przepisów dla azylantów

Austriacka minister ds. integracji, rodziny i UE Claudia Plakolm zapowiedziała znaczne ograniczenie pomocy finansowej dla azylantów, którzy nie będą brali udziału w procesie integracji. Potwierdziła też, że jesienią powróci zakaz noszenia chust przez dzieci poniżej 14. roku życia.

Austriacki parlament. Fot. PAP/EPA/MAX SLOVENCIK
Austriacki parlament. Fot. PAP/EPA/MAX SLOVENCIK

W wywiadzie udzielonym we środę Austriackiej Agencji Prasowej (APA) austriacka minister ds. integracji, rodziny i UE Claudia Plakolm zapowiedziała, że rząd w Wiedniu kończy z „dobrowolnością integracji”, zaś wysokość pomocy finansowej dla azylantów będzie uzależniona od zaangażowania. Jednocześnie zostanie wdrożony trzyletni obowiązkowy program integracyjny, który jesienią stanie się częścią reformy systemu opieki społecznej. Nowe przepisy będą dotyczyć osób, którym przyznano azyl i ochronę uzupełniającą, osób przesiedlonych oraz osób ubiegających się o azyl, jeżeli istnieje duże prawdopodobieństwo ich pozostania w kraju.

Austria zaostrzy przepisy dla azylantów

Jak zapowiedziała w APA minister Plakolm każdy, kto nie zapisał się bądź nie uczęszcza na zajęcia z języka niemieckiego bądź nie zarejestruje się w Publicznym Urzędzie Pracy (AMS), może spodziewać się znacznego ograniczenia zasiłku otrzymywanego w ramach pomocy społecznej. Jednocześnie szefowa resortu ds. integracji wyjaśniła, że powodem wprowadzenia ograniczeń nie są oszczędności, bowiem liczba azylantów spada, a konieczność egzekwowania od uchodźców integracji z austriackim społeczeństwem.

Rząd w Wiedniu zmieni też zasady przyznawania zasiłku rodzinnego uchodźcom z Ukrainy. Od 1 listopada uprawnienia do tego typu świadczeń będą zależne od gotowości danej osoby do pracy. Claudia Plakolm argumentuje zmiany tym, że ukraińscy uchodźcy, w odróżnieniu od azylantów, mają nieograniczony dostęp do austriackiego rynku pracy i mogą podejmować zatrudnienie praktycznie natychmiast po przybyciu do kraju. Minister zapowiedziała również wprowadzenie specjalnych rozwiązań dla osób, które w związku z koniecznością opieki nad małymi dziećmi pracy podjąć nie mogą.

Zgodnie z zapowiedzią resortu ds. integracji jesienią w szkołach zacznie obowiązywać zakaz noszenia chust przez dzieci poniżej 14. roku życia. Na razie nie ustalono, jakie kary będą grozić za złamanie tych przepisów, ale minister Plakolm zapewniła, że każdy uczeń będzie miał możliwość skonsultowania swojego przypadku z psychologiem szkolnym, służbami ds. dzieci i młodzieży oraz Biurem Rzecznika Praw Dzieci i Młodzieży.

Zakaz noszenia chust zostanie przywrócony po tym, jak podobne przepisy w 2020 roku uchylił austriacki Trybunał Konstytucyjny. Wtedy sędziowie argumentowali, że ograniczenie takie jest dyskryminujące, bowiem dotyczy wyłącznie muzułmanek.

Tomasz Dawid Jędruchów (PAP)

tdj/ mms/ pap/

Zobacz także

  • Jarmark bożonarodzeniowy Fot. PAP/Jerzy Muszyński
    Jarmark bożonarodzeniowy Fot. PAP/Jerzy Muszyński

    Jarmarki bożonarodzeniowe w Austrii na nowych zasadach. Chodzi o bezpieczeństwo

  • Wiedeń. Fot. PAP/EPA/SUSANNE HASSLER-SMITH
    Wiedeń. Fot. PAP/EPA/SUSANNE HASSLER-SMITH

    Austria nakłada srogie kary dla kierowców. Wszystko przez opony

  • Wypadek z udziałem polskiego autokaru. Fot. Facebook/Bezirksfeuerwehrkommando Mistelbach
    Wypadek z udziałem polskiego autokaru. Fot. Facebook/Bezirksfeuerwehrkommando Mistelbach

    Wypadek z udziałem polskiego autokaru w Austrii. Podróżowała nim delegacja z Małopolski

  • Zdjęcie ilustracyjne, Fot. PAP/EPA/ANDREJ CUKIC
    Zdjęcie ilustracyjne, Fot. PAP/EPA/ANDREJ CUKIC

    Były agent austriackiego wywiadu oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji

Serwisy ogólnodostępne PAP