O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Brytyjscy komandosi przejęli tankowiec rosyjskiej floty cieni

Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer poinformował w niedzielę, że polecił siłom zbrojnym przejąć tego dnia tankowiec rosyjskiej floty cieni, który zamierzał przepłynąć przez kanał La Manche. Wdzięczność Londynowi wyraził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Fot. PAP/EPA/	A. CARRASCO RAGEL (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. PAP/EPA/ A. CARRASCO RAGEL (zdjęcie ilustracyjne)

„Ta udana operacja stanowi kolejny cios dla Rosji i przypomina tym, którzy napędzają wojnę Putina w Ukrainie, że nie pozwolimy im się ukryć” – napisał Starmer na X.

Zełenski napisał na X, że jest wdzięczny Wielkiej Brytanii za przejęcie tankowca. "Europa powinna pilnie podjąć kroki ustawodawcze, które umożliwiłyby nie tylko zatrzymywanie tankowców i zakaz transportu ropy, ale także konfiskowanie transportowanej nimi ropy. To na pewno przybliżyłoby pokój" - ocenił.

Tankowiec Smyrtos został zajęty przez komandosów

Brytyjskie ministerstwo obrony podało w oświadczeniu, że tankowiec Smyrtos został zajęty przez komandosów brytyjskiej marynarki wojennej oraz specjalnie wyszkolonych funkcjonariuszy Narodowej Agencji ds. Przestępczości (NCA).

 

Statek będzie przetrzymywany pod nadzorem u południowego wybrzeża Wielkiej Brytanii do czasu zakończenia śledztwa.

Jak dodano, akcje zajęcia tankowca przeprowadzono zgodnie z prawem krajowym i międzynarodowym.

Pierwszy taki przypadek 

To pierwszy przypadek przejęcia przez Wielką Brytanię tankowca rosyjskiej floty dzieci. Dotąd kraj ten wspomagał tylko podobne operacje Francji i Stanów Zjednoczonych.

Flotą cieni określa się sieć tankowców i statków handlowych pod obcymi banderami wykorzystywanych przez Rosję do transportu m.in. ropy w celu uniknięcia sankcji nałożonych przez państwa Zachodu. (PAP)

mw/ zm/gn/

Zobacz także

  • Wołodymyr Zełenski i Andy Burnham, fot. PAP/EPA/EPA POOL/ANDY RAIN / POOL
    Wołodymyr Zełenski i Andy Burnham, fot. PAP/EPA/EPA POOL/ANDY RAIN / POOL

    Nowy premier Wielkiej Brytanii zadeklarował ws. Ukrainy. "W stu procentach"

  • Siedziba Animaccord w Moskwie, 2021 r. Fot. EPA/SERGEI ILNITSKY
    Siedziba Animaccord w Moskwie, 2021 r. Fot. EPA/SERGEI ILNITSKY

    „Masza i Niedźwiedź”. Bajkowa forma rosyjskiej propagandy?

  • Brytyjski premier Andy Burnham. Fot. PAP/EPA/	ANDY RAIN
    Brytyjski premier Andy Burnham. Fot. PAP/EPA/ ANDY RAIN

    Brytyjski premier zapowiada dalsze wsparcie dla Ukrainy przed wizytą Zełenskiego. Londyn przekaże Kijowowi system Stone Cloak

  • Big Ben w Londynie Fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN
    Big Ben w Londynie Fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN

    Wlk. Brytania o amerykańskich cłach: nie pogorszą sytuacji brytyjskich firm

Serwisy ogólnodostępne PAP