O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Donald Tusk: w kontekście relacji polsko-ukraińskich władze w Polsce straciły sterowność

W kontekście relacji polsko-ukraińskich władze w Polsce straciły sterowność. Jeżeli w ogóle jest jakaś strategia dotycząca teraźniejszości i przyszłości relacji polsko-ukraińskich, to jest ona podbudowana emocjami, albo partyjnym interesem - mówił lider PO Donald Tusk.

SPOTKANIE NT. PLANU STABILIZACJI RELACJI Z UA, Donald Tusk, Fot. PAP/Szymon Pulcyn
SPOTKANIE NT. PLANU STABILIZACJI RELACJI Z UA, Donald Tusk, Fot. PAP/Szymon Pulcyn

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk bierze udział w spotkaniu dotyczącego planu stabilizacji relacji polsko-ukraińskich z udziałem m.in. gen. Mieczysława Gocuła, gen. Jarosława Stróżyka, gen. Jana Rajchela i gen. Radosława Kujawy. W spotkaniu uczestniczą również Radosław Sikorski, Michał Kołodziejczak, Paweł Kowal, Jakub Karnowski i prof. Macieja Duszczyk.

"Władze w Polsce straciły sterowność. Mamy dojmujące wrażenie, że jeżeli w ogóle jest jakaś strategia dotycząca teraźniejszości i przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jak i działań państwa polskiego w związku z konsekwencjami wojny rosyjsko-ukraińskiej, to jest ona podbudowana emocjami, albo partyjnym interesem" – mówił lider PO.

Wyraził przekonanie, że oczywiste cele i interesy Polski nie zmieniły się od wybuchu wojny w Ukrainie.

"W interesie Polski, co oczywiste, jest zwycięstwo Ukrainy. Będzie to miało odniesienie również do kwestii gospodarczych i uchodźczych, ale tu postawa państwa polskiego nie powinna się zmienić ani o centymetr. Wsparcie Ukrainy w jej wojennym wysiłku nie powinno podlegać dyskusji" – mówił Tusk.

Jak ocenił, miliony Polaków mają poczucie, że zaniechania i brak przygotowania państwa polskiego powoduje, że bardzo często działania na rzecz Ukrainy "odbywają się ze szkodą lub poczuciem niepewności dla polskich obywateli".

"Co wyjątkowo groźne, wytwarza to negatywne emocje, na których – odnosimy wrażenie – władza chce wyborczo zagrać" – zaznaczył.

Tusk podkreślił, że pomoc i solidarność, które Polacy okazali Ukraińcom w pierwszych miesiącach wojny "to bezcenny kapitał".

"Nikt nie powinien także kwestionować naszych wysiłków w kontekście uzbrojenia przekazywanego Ukrainie. Chcielibyśmy mieć pewność, że nasze wsparcie dla Ukrainy będzie zawierało w sobie te dwa cele: efektywne wsparcie Ukrainy na rzecz zwycięstwa w wojnie z Rosją i zwiększenie bezpieczeństwa, jak i możliwości obronnych Polski" – wskazał.

Jak podkreślił, bezpieczeństwo to również kwestie rolnictwa i infrastruktury. "Ukraińsko-polska infrastruktura kolejowa jest niezbędna, by eksport ukraińskich produktów rolnych, nie zagrażał polskiemu rolnictwu" – mówił Tusk.

"Nie możemy dopuścić do tego, by dobre relacje polsko-ukraińskie, ten wielki kapitał i przyszłość zarówno Ukrainy, jak i Polski zależała od zaniechań i chaosu jaki wytwarza polski rząd" – stwierdził lider PO. (PAP)

Autorki: Daria Al Shehabi, Daria Kania

kw/

Zobacz także

  • Premier Donald Tusk (C) oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska (L) biorą udział w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 1 bm., w wydarzeniu z okazji 2. urodzin programu in vitro. Fot. PAP/Marcin Obara
    Premier Donald Tusk (C) oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska (L) biorą udział w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 1 bm., w wydarzeniu z okazji 2. urodzin programu in vitro. Fot. PAP/Marcin Obara

    Dwa lata refundacji in vitro: programem objęto 40 tys. par. MZ zwiększa finansowanie

  • Helikopter w pobliżu miejsca pożaru lasu we wsi Międzyleś. Fot. PAP/Albert Zawada
    Helikopter w pobliżu miejsca pożaru lasu we wsi Międzyleś. Fot. PAP/Albert Zawada

    Szef MSWiA o pożarze pod Warszawą: sytuacja jest lepsza, ale to od wiatru zależy czy zostanie opanowana

  • Donald Tusk, fot. PAP/Radek Pietruszka
    Donald Tusk, fot. PAP/Radek Pietruszka

    Tusk: decyzja Zełenskiego jest niepokojąca z punktu widzenia naszych relacji

  • Amunicja (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Piotr Polak
    Amunicja (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Piotr Polak

    Premier: wpłynęła pierwsza zaliczka z programu SAFE - 6 mld euro

Serwisy ogólnodostępne PAP