O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Estonia doświadcza skutków wojny USA z Iranem. Dostawy broni opóźnione

Wojna na Bliskim Wschodzie spowodowała opóźnienia w dostawach broni amerykańskiej dla Estonii, co może pociągnąć za sobą problemy z przekazaniem temu krajowi amunicji do systemów artylerii rakietowej HIMARS – powiedział agencji AFP rzecznik Ministerstwa Obrony Estonii.

System artylerii rakietowej HIMARS. Fot. PAP/EPA/ROLEX DELA PENA
System artylerii rakietowej HIMARS. Fot. PAP/EPA/ROLEX DELA PENA

„Estońskie Ministerstwo Obrony zostało wstępnie poinformowane przez Pentagon o możliwych opóźnieniach w dostawie amunicji do HIMARS-ów” – powiedział rzecznik.

Minister obrony Estonii Hanno Pevkur powiedział w poniedziałek po rozmowie telefonicznej z ministrem wojny USA Pete’em Hegsethem, że opóźnienia „potrwają z pewnością dłużej niż kilka tygodni, a bardziej prawdopodobnie miesiące”.

Dostawy z USA opóźnione

„Wstępne wrażenie jest takie, że wszystko jest w zawieszeniu, dopóki toczy się wojna w Iranie” – oznajmił Pevkur.

Podkreślił, że jeśli konflikt będzie się przeciągał, Estonia „będzie z pewnością musiała zrewidować (swoje) decyzje” i już „pracuje nad możliwymi alternatywami”.

Więcej

System patriot. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
System patriot. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Problemy z dostawami broni z USA. Te kraje w Europie mogą tego doświadczyć

Minister zastrzegł jednak, że „Stany Zjednoczone potwierdziły honorowanie zamówień po rozwiązaniu sytuacji na Bliskim Wschodzie”.

Dodał, że obecne opóźnienia „nie wpłyną na estońską pomoc militarną dla Ukrainy”.

Resort obrony Estonii podał w pierwszej połowie miesiąca, że Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych podpisało z amerykańskim koncernem zbrojeniowym Lockheed Martin umowę na dostawę kolejnych trzech wyrzutni rakietowych HIMARS wraz z amunicją i wyposażeniem.

Pierwsze sześć wyrzutni rakiet HIMARS dotarło do Estonii w ubiegłym roku. Zainstalowane na platformach mobilnych, np. na wielokołowych wojskowych ciężarówkach, umożliwiają ostrzał celów znajdujących się w odległości do 300 km. (PAP)

mw/ mal/ ppa/

Zobacz także

  • Robert Fico Fot. PAP/EPA/LUONG THAI LINH
    Robert Fico Fot. PAP/EPA/LUONG THAI LINH

    Estonia zablokuje niebo. Nie ma zgody na przelot Ficy do Moskwy

  • Adobe Stock/Aerial Film Studio
    Adobe Stock/Aerial Film Studio

    Estonia. Na czym polega koncepcja "państwa osobistego"? [NASZE WIDEO]

  • Wyrzutnia rakietowa HIMARS. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
    Wyrzutnia rakietowa HIMARS. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

    Estonia zamówiła z USA kolejne systemy rakietowe HIMARS

  • Tankowiec - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB
    Tankowiec - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB

    Estonia zdecydowała. Chodzi o statki rosyjskiej floty cieni

Serwisy ogólnodostępne PAP