O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Hiszpania. Rekordowa liczba próśb o eutanazję

750 mieszkańców Hiszpanii złożyło w minionym roku wniosek o możliwość poddania się eutanazji - oznajmiła pozarządowa organizacja Prawo do Godnej Śmierci (DMD). To nienotowana wcześniej w tym kraju liczba próśb o poddanie się tzw. śmierci wspomaganej.

Korytarz szpitalny (zdjęcie ilustracyjne), fot. PAP/EPA/OLIVER WEIKEN
Korytarz szpitalny (zdjęcie ilustracyjne), fot. PAP/EPA/OLIVER WEIKEN

Zgodnie ze statystykami DMD, w Hiszpanii pomiędzy 2022 i 2023 rokiem doszło do ponad 30-procentowego wzrostu liczby podań dotyczących eutanazji. Jak poinformował wiceprzewodniczący DMD Fernando Marin, w sumie w 2023 roku w Hiszpanii przeprowadzono eutanazję 323 osób. Rok wcześniej poddało się jej 295 osób.

Organizacja działająca na rzecz osób wnioskujących o eutanazję sprecyzowała, że najwięcej przypadków śmierci wspomaganej odnotowano na północy kraju, szczególnie we wspólnotach autonomicznych Nawarry i Kraju Basków oraz w Katalonii. Najmniej eutanazji przeprowadzono w Murcji na południowym wschodzie kraju oraz w Estremadurze na zachodzie.

Ustawa legalizująca eutanazję weszła w życie w czerwcu 2021 roku. Hiszpania stała się wówczas czwartym, po Holandii, Belgii i Luksemburgu, krajem Unii Europejskiej dopuszczającym przeprowadzenie takiego zabiegu. Może poddać się mu osoba nieuleczalnie chora.

Zgodnie z hiszpańskim prawem, przed zabiegiem wnioskujący o eutanazję powinien przeprowadzić wiele konsultacji lekarskich, aby wykluczyć pomyłkę medyczną lub przypadek zmuszania pacjenta do tzw. śmierci wspomaganej. (PAP)

nl/

Zobacz także

  • Las Fallas w Walencji. Fot. PAP/EPA/Juan Carlos Cardenas
    Las Fallas w Walencji. Fot. PAP/EPA/Juan Carlos Cardenas

    To idealny moment na city break w Walencji. Nadciąga Las Fallas, czyli widowiskowe Święto Ognia

  • Donald Trump. Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO
    Donald Trump. Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

    Prezydent Donald Trump oświadczył, że USA zrywają handel z Hiszpanią

  • Premier Hiszpanii Pedro Sanchez, fot. PAP/EPA/EFE/Chema Moya
    Premier Hiszpanii Pedro Sanchez, fot. PAP/EPA/EFE/Chema Moya

    Premier Hiszpanii oskarża opozycję o dezinformację na temat stanu jego zdrowia

  • Piłkarze Girony. Fot. PAP/EPA/Siu Wu
    Piłkarze Girony. Fot. PAP/EPA/Siu Wu

    Barcelona przegrała z Gironą. Zmiana na fotelu lidera w Hiszpanii

Serwisy ogólnodostępne PAP